Hrot24.cz
Do voleb zbývají dva měsíce. ANO se z nich pokusí udělat referendum o Fialovi

foto Profimedia.cz

Do voleb zbývají dva měsíce. ANO se z nich pokusí udělat referendum o Fialovi

Průzkumy preferencí před zářijovými komunálními volbami věští jasné vítězství Spolu v Praze a v Brně, ANO v Ostravě a otevřenější zápolení v Plzni a Liberci

Ladislav Mrklas

Ladislav Mrklas

politický komentátor

Komunální volby budou takřka přesně za dva měsíce. A ty přinesou velké těžkosti většině českých domácností. Proto se ve výsledcích budou více než kdy jindy zrcadlit celostátní motivy. Babiš s Okamurou cítí šanci z podzimních voleb udělat referendum o Fialově vládě. Příležitost dostat se z defenzivy ovšem vidí i Piráti. A horko těžko budou své pozice obhajovat skandály opředení STAN.

Pro to všechno musíme data z průzkumu Phoenix Research pro TV Nova brát s velkou rezervou. A přece stojí za komentář.

(Ne)jasno na severu

Propad se STAN nevyhnul ani v takové baště, jako je Liberec. Místní Starostové pro Liberecký kraj (SLK) spojení s TOP 09 a KDU-ČSL tu sice pořád vedou, ale oproti minulým volbám i průzkumům z jara ztrácejí kolem sedmi procent.

Pozici drží a posiluje opoziční ANO. Podle průzkumu by se do zastupitelstva dále dostali reprezentanti ODS a nově i Pirátů a těsně i SPD. Dosud zde vládla široká koalice SLK, ANO a ODS. Nové poměry by mohly otevřít i jiné možnosti, včetně vyšachování SLK ze hry.

SLK ale zcela jistě ještě neřekli poslední slovo. Kampaně umějí a k mání je tu například značný rezervoár hlasů, které minule získala alternativně orientovaná Změna pro Liberec. Právě o ně se budou prát především s Piráty.

Ostravská jistota ANO

Daleko jasnější situace je v moravskoslezské metropoli. Dominance ANO v Ostravě je opravdu velká. Už před čtyřmi lety získala Babišova strana skoro třetinu voličů, nyní míří ještě o kousek výše. Druhá je s nějakými jedenácti procenty koalice Spolu. Do zastupitelstva by se podle průzkumu dostali ještě hnutí Ostravak, Piráti, SPD a ČSSD. Na dostřel pěti procent jsou ovšem i komunisté a místní pobočka STAN.

Je prakticky jisté, že základním kamenem nové koalice bude znovu ANO. Je však otázkou, které z dalších stran dá přednost. Dosud tu vládla koalice ANO, ODS, Pirátů a KDU-ČSL. Dlouholetý primátor Tomáš Macura má ovšem zkušenosti i se spoluprací s místním uskupením Ostravak.

Žádná nuda v Brně

Ve druhém největším městě má velký náskok koalice ODS a TOP 09 vedená dosavadní primátorkou Markétou Vaňkovou. Od druhého ANO pošpiněného rozsáhlou kauzou Stoka koalici dělí pohodlných osm procent.

Jinak je ale situace v Brně dost nepřehledná. Jasně nad hranicí pěti procent jsou už jen Piráti. Ostatní formace, a je jich hned pět – koalice KDU-ČSL se STAN, SPD, ČSSD, Brno+ nebo koalice Žít Brno a Zelení, se pohybují nebezpečně blízko. To otevírá nepřeberné množství různých variant výsledků, potažmo koaličních alternativ. Vážnou ambici na post primátora mají nyní výhradně ODS a ANO.

STAN na huntě

Praze se budeme obšírněji věnovat v dalších týdnech. Proto jen konstatování, že koalice Spolu tu zatím sehrává roli jasného favorita a problémy STAN ji jen posilují. Druhé je ANO a do „velkého“ pražského zastupitelstva zatím míří jen Praha sobě a Piráti. STAN v Praze předbíhá už i SPD.

Soupeři i možní spojenci

Nejlítější souboj se zřejmě odehraje v západočeské metropoli. V Plzni až do ledna primátoroval nový ministr kultury Martin Baxa z ODS. Právě ODS v rámci Spolu se nyní o první místo přetahuje s ANO. Situace je stejně jako před čtyřmi lety více než vyrovnaná. Tehdy o pouhých devět setin procenta vyhrálo ANO, nyní s „náskokem“ pár desetin procenta vede Spolu. Do zastupitelstva s velkým odstupem míří Piráti, SPD a STAN podpoření Zelenými.

Situaci v Plzni komplikuje nedůvěra mezi stranami, vzniklá zimním rozpadem koalice na úrovni celého kraje. O post primátora si to zřejmě rozdají dva jeho současní náměstkové – David Šlouf (Spolu) a Roman Zarzycký (ANO). Nová radniční koalice je hodně otevřená. Vyloučeno rozhodně není ani to, že se oba hlavní rivalové spojí, jako to udělali v roce 2018.

V komunálních volbách mohou voliči míchat kartami více než kde jinde. A tak může hromadným využíváním hlasování napříč kandidátkami i ve velkých městech vzniknout ještě o hodně hustší politická bramboračka.