Cenzurovaného internetu se nevzdají. Čínský satelitní megaprojekt vyzývá Starlink Elona Muska
Když Elon Musk spustil Starlink, jeho satelitní internetová služba rychle ovládla svět. Dnes má SpaceX téměř sedm tisíc provozuschopných satelitů a pět milionů zákazníků ve více než stovce zemí. Ambice Muskovy společnosti jsou ještě větší – Starlink by totiž mohl zahrnovat až 42 tisíc satelitů. Ale Čína nechce zůstat pozadu.
šéfredaktor
Plány Pekingu zahrnují vypuštění 38 tisíc satelitů v rámci projektů Qianfan, Guo Wang a Honghu-3. To však znamená jít do boje nejen se Starlinkem, ale také s evropským Eutelsat OneWeb a Kuiper od Amazonu, který zatím vypustil dva prototypy satelitů.
Přestože je konkurence tvrdá, Čína má specifické důvody, proč se pustit do těchto megaprojektů.
Internet pod kontrolou
Starlink přináší internet do vzdálených a špatně dostupných oblastí, což je jeho největší výhodou. Podle Steva Feldsteina z Carnegie Endowment for International Peace je však zároveň trnem v oku autoritářským režimům.
„Pro Čínu je klíčové cenzurovat, co její občané mohou sledovat. Starlink by mohl přístup k necenzurovanému obsahu umožnit a narušit čínský kontrolní režim. Proto musí vytvořit alternativu,“ vysvětluje Feldstein.
Podle Blainea Curcia, zakladatele Orbital Gateway Consulting, by mohla Čína svoji nabídku postavit na opačné strategii. „V některých zemích mohou propagovat cenzurovaný internet jako svou výhodu. Nabídnou řízený přístup s úsměvem na tváři,“ dodává Curcio.
Geopolitická strategie a bezpečnost
Zatímco Starlink dominuje u spojenců USA, Čínské projekty mohou najít příležitosti v regionech, které zatím nejsou pokryty. Juliana Suess z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní záležitosti zmiňuje Rusko, Afghánistán, Sýrii a velkou část Afriky.
„Čína má na kontinentu už teď velký vliv díky Huawei, který postavil 70 procent 4G infrastruktury. Satelitní internet by mohl tento vliv ještě posílit,“ vysvětluje.
Satelitní systémy jsou také nástrojem vojenské moci. „Na ukrajinském bojišti hrál Starlink klíčovou roli při řízení dronů a propojení jednotek. Pro Čínu je investice do těchto technologií klíčová z hlediska národní bezpečnosti,“ dodává Feldstein.