Podle některých investorů šílenství kolem AI startupů pomalu končí. Skončí některé projekty na hřbitově? – ilustrační obrázek

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Chýlí se zlaté časy startupů umělé inteligence ke konci? Investoři už cítí, že bublina praská

Investoři po celém světě sledují s obavami nedávný výprodej technologických akcií a předpovídají, že humbuk kolem umělé inteligence pomalu končí. Někteří dokonce tvrdí, že bublina už splaskla a nyní přijde období tvrdé konsolidace.

Kristina Blümelová

Několikaleté investiční šílenství, kdy fondy postupně nalily do technologických startupů desítky miliard dolarů podle mnohých odborníků vytvořilo v bublinu, která v současné době splaskává. Například Andreas Goeldi, investor zaměřený na umělou inteligenci ve společnosti b2venture se domnívá, že neklamným znamením okamžiku splasknutí je pokles jinak rychle rostoucích akciích výrobce čipů Nvidia.

„Jejich cena se nedávno propadla o více než 20 procent, což osobně skutečně považuji za jasný signál konce humbuku kolem umělé inteligence,“ říká pro portál Sifted. Jeho slovům nahrává i fakt, že minulý týden se nesl ve znamení obrovského výprodeje technologických akcií v USA a Japonsku.

„Nvidia je zvěstovatelem trhu, takže pokud se jí stane něco špatného, lidi to znervózní,“ dodává Simon King, deeptech partner ve společnosti Octopus Ventures s tím, že může jít ale jen o výkyv, protože umělá inteligence a strojové učení zatím stále generují peníze.

Nicméně jednou z hlavních obav investorů je fakt, že příjmy společností, které se zabývají umělou inteligencí či investují do jejího rozvoje, aby zkvalitnily své podnikání, neodpovídají tempu investic. Velké společnosti jako Microsoft či Amazon, které své síly spojily s AI startupy, zatím až tak úplně nesklízejí plody svých obřích investic.

A podle informací Sifted by mohla OpenAI letos dokonce spálit pět miliard dolarů ze svých hotovostních rezerv. „Pro startupy, které získaly nemalé peníze až neskutečnými odhady své hodnoty a které se nyní dostávají do ekonomické reality, nastanou těžší časy,“ pokračuje v komentáři Andreas Goeldi.

Simon King vidí zpoždění mezi množstvím peněz investovaných do AI startupů a skutečnými příjmy, jenž se v určitém okamžiku musí dohnat. „Prodej zákazníkovi má svůj čas, zatímco investování peněz je většinou docela rychlé. Proto si myslím, že nyní dojde spíše k rozčarování než k úplnému splasknutí bubliny.“

Větší deflaci ocenění by podle něj ale mohl vyvolat okamžik, kdy se velké společnosti typu Aleph Alpha či Mistral budou muset vrátit na trh, protože budou potřebovat peníze. „Budou mít docela složitou cestu k tomu, aby peníze získaly, respektive aby jich získaly více než v posledním kole financování. Pokud tedy budou muset takzvaně v kole dolů, zainteresovanou veřejnost to dost vyděsí.“ 

Tento odborník na investice také upozorňuje, že komentátoři trhu a akademici stále častěji hovoří o vyčerpání potenciálu velkých jazykových modelů (LLM), protože jim dochází data a velikost. „Většina lidí říká, že nám zbývá jedna až dvě generace, než definitivně dosáhneme vrcholu. Já si myslím, že už tam možná jsme.“

A Andreas Goeldi dodává, že jsme svědky toho, jak se úroveň LLM vyrovnává. „Myslím tím fakt, že právě teď máme pět nebo šest modelů, které všechny dosahují výkonu na úrovni modelu GPT-4.“ 

Zdá se, že investoři se shodují na tom, že v oblasti umělé inteligence dojde k další konsolidaci. Andreas Goeldi předpovídá, že v příštích měsících a letech budeme svědky několika těžkých okamžiků pro AI startupy. A pokud nedojde k zásadnímu průlomu ze strany některého z vývojářů modelů, nastane období úklidu. 

Někteří investoři rizikového kapitálu se dokonce domnívají, že dojde k fúzi a akvizici mezi velkými hráči v oblasti infrastruktury a tvůrci LLM. Podle Siveshe Sukumary, společníka ve Balderton Capital, jsme již nyní svědky vzniku jakéhosi hřbitova společností, které se snaží konkurovat až hraničními modely.

V USA sice získaly společnosti Adept AI, Inflection či Character.AI hromady peněz, ale všechny tři jsou součástí nové várky pseudoakvizic společností Amazon, Google a Microsoft, které v podstatě získávají jejich týmy a licence. Simon King se proto domnívá, že podobné aktivity by se mohly objevit i v Evropě, protože má obrovský potenciál talentů v oblasti umělé inteligence.