Trh s alkoholem
Vlastník whisky Jack Daniel’s chystá globální propouštění, zavře i fabriku na sudy pro zrání lihovin
Celý sektor whisky v USA se potýká s nepříznivými podmínkami. Mladší dospělí pijí méně alkoholu a hrozí, že se americká whisky zaplete do další obchodní války.
čtk
Americký výrobce lihovin Brown-Forman, který vlastní mimo jiné značku whisky Jack Daniel's, propustí po celém světě 12 procent z celkem asi 5400 zaměstnanců a uzavře závod na výrobu sudů v Louisville v Kentucky. Důvodem rozhodnutí je snížení nákladů, oznámila firma. Američtí výrobci whisky se nyní potýkají s řadou problémů kvůli měnícím se spotřebitelským trendům a hrozbě cel, uvedla agentura AP.
Firma očekává, že se jí díky oznámeným krokům podaří snížit roční náklady o 70 až 80 milionů dolarů (1,7 až dvě miliardy korun). Část úspor chce využít k investicím do dalšího růstu.
Bednářství firmy, kde se vyrábějí sudy pro skladování a zrání lihovin, bude uzavřeno 25. dubna. O práci přijde zhruba 210 zaměstnanců závodu. Firma pak bude sudy získávat od externího dodavatele.
V prosinci společnost oznámila, že čisté tržby za prvních šest měsíců finančního roku jí klesly meziročně o pět procent. Z velké části to způsobil prodej značek Finlandia a Sonoma-Cutrer. Mezi další značky firmy patří bourbony Woodford Reserve a Old Forester či tequily Herradura a El Jimador.
Oznámení o snížení počtu zaměstnanců přichází v době, kdy se celý sektor whisky v USA potýká s nepříznivými podmínkami, přičemž zásoby zrající whisky jsou obrovské. V Kentucky nyní zraje rekordních 14,3 milionu sudů bourbonu, uvedla v prosinci Asociace palíren v Kentucky.
Navíc mladší dospělí pijí méně alkoholu a hrozí, že se americká whisky zaplete do další obchodní války. Mluvčí pro otázky veřejného zdraví Vivek Murthy nedávno také prohlásil, že Američané by měli být lépe informováni o souvislosti mezi alkoholem a rakovinou a že riziko by mělo být jasně označeno na nápojích, které Američané konzumují.
Nový americký prezident Donald Trump pohrozil, že s návratem do Bílého domu zavede další cla. V prvním funkčním období se americké palírny whisky staly součástí transatlantické obchodní války, což jim způsobilo prudký pokles vývozu do Evropské unie, která je pro ně největším zámořským trhem.
EU v roce 2018 uvalila na tyto lihoviny odvetné clo v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvalit cla na evropskou ocel a hliník. Dohoda z roku 2021 cla na americké lihoviny pozastavila a firmy z USA začaly opět získávat ztrácený podíl na evropském trhu.
Podle Asociace palíren se však nyní EU chystá v březnu obnovit cla na americké lihoviny, která by měla činit až 50 procent. Od roku 2018 odvetná cla EU a dalších zemí připravila producenty bourbonu z Kentucky na vývozu zhruba o půl miliardy USD, dodala Asociace palíren.