Chraňte svoje data na fesťáku!
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Avast, předního poskytovatele digitální bezpečnosti, jsou Češi na hudebních akcích překvapivě ochotní sdílet své osobní informace s cizími lidmi. Studie odhalila, že 42 % Čechů by na koncertě nebo festivalu půjčilo svůj mobilní telefon neznámé osobě, například za účelem sdílení účtů na sociálních sítích. Dalších 31 % respondentů uvedlo, že by prozradilo osobní údaje jako jméno nebo telefonní číslo někomu, koho právě potkali.
šéfredaktor
Jakub Vávra, výzkumník hrozeb v Avastu, varuje před riziky spojenými s takovým chováním: "Mobilní telefony dnes obsahují značné množství citlivých údajů. Půjčením telefonu cizí osobě poskytujeme přístup k fotografiím, kontaktům, sociálním sítím a potenciálně i k bankovním aplikacím či pracovním dokumentům."
Studie se také zaměřila na vnímání bezpečnosti QR kódů, které jsou často používány na festivalech a v restauracích. Zatímco QR kódy v restauracích (62 %) a na parkovacích automatech (59 %) jsou považovány za relativně důvěryhodné, festivalové QR kódy vzbuzují největší obavy - pouze 45 % respondentů je považuje za bezpečné.
Vávra upozorňuje, že ačkoli je většina QR kódů neškodná, mohou být zneužity kyberzločinci k phishingovým útokům nebo šíření malwaru. "QR kódy jsou jen tak bezpečné, jak bezpečné jsou odkazy, které obsahují," dodává.
S blížící se festivalovou sezónou je důležité, aby návštěvníci byli obezřetní při sdílení osobních informací a používání svých mobilních zařízení na veřejných akcích. Ochrana soukromí a digitální bezpečnost by měly zůstat prioritou i v uvolněné atmosféře hudebních festivalů.