Cestující jako rukojmí. Aktivisté stupňují násilné akce po celé Evropě, blokují letiště
Boj proti fosilním palivům nabral formu hloupých a nebezpečných akcí. Klimatičtí aktivisté se přilepují na ranveje. Kromě svého zdraví tím ohrožují i bezpečnost tisíců pasažérů v letadlech.
redaktor
Evropská letiště byla v posledních dnech vážně paralyzována klimatickými bojovníky, kteří se snaží dosáhnout urychleného konce spalování fosilních zdrojů. Pro svá násilná vniknutí si vybrali velmi nebezpečná místa. Přistávací a odletové plochy velkých evropských letišť, ke kterým se přilepují.
Například na nejvytíženějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Kvůli hloupému protestu muselo být zrušeno dohromady 270 letů v době letních dovolených. Jedná se o členy skupiny Letzte Generation, kteří prořízli ochranný plot okolo areálu letiště, vběhli na jeho plochu a přilepili se k ranvejím. Drželi transparenty s nápisem Oil Kills. Trvalo zhruba dvě hodiny, než se policii podařilo narušitele leteckého provozu zatknout a lety obnovit.
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila protesty na frankfurtském letišti za „nebezpečné, hloupé a zločinné“. „Každý, kdo blokuje přistávací dráhy, nejen riskuje svůj vlastní život, ale také ohrožuje ostatní,“ vzkázala na sociálních sítích.
Britský list Financial Times připomíná, že se radikalizovaní aktivisté zaměřili na velká letiště i v dalších zemích, jako je Spojené království, Norsko, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko a Finsko. V případě londýnského letiště Heathrow se policii podařilo zadržet několik členů skupiny Just Stop Oil ještě před letištním plotem.
V norském Oslu také několik radikálů proniklo na letiště a sedli si vedle ranvejí, provoz musel být na několik hodin přerušen. K narušení bezpečnosti došlo i na letištích ve Vídni a Barceloně.
Kvůli stále častějším incidentům německá vláda připravuje přísnější zákon, který za neoprávněné vniknutí na letiště bude znamenat trest ve výši dvou let vězení. V současné době lze pachatele jen pokutovat.
Tvrdší postup zvolila i Británie. Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že vniknutí na letiště Heathrow v souvislosti s ekologickým protestem může být být potrestáno až dvěma lety vězení, pokutami a zabavením majetku. Minulý týden bylo odsouzeno pět britských klimatických aktivistů ze skupiny Just Stop Oil za blokování dálnice okolo Londýna v roce 2022. Každý z nich má strávit ve vězení čtyři roky.
Skupina Letzte Generation nicméně už vyhrožuje dalšími násilnými akcemi. V následujících dnech a týdnech má dojít k nové vlně blokád na letištích, nejen v Evropě, ale také ve Spojených státech a Kanadě. Tvrdí, že chce „mírovým odhodláním čelit globálnímu ničení, které způsobují fosilní paliva“.