Bývalý Trumpův právník označil svého šéfa za nejvážnější hrozbu pro demokracii
Smyčka kolem Donalda Trumpa se stahuje. Jeho hvězda ovšem v průzkumech veřejného mínění před republikánskými primárkami stále stoupá.
politický komentátor
V úterním vysílání CNN označil bývalý právník Bílého domu Ty Cobb Donalda Trumpa za vážnou hrozbu pro demokracii. Není prvním spojencem, který bývalého prezidenta opustil. Trumpovy politické akcie to však zatím nijak nesráží.
Kdo je Ty Cobb?
Ty Cobb je právník původem z Kansasu. Nejprve studoval na Harvardu, později na Právnické fakultě Georgetown University. Působil v soudnictví a na prokuratuře, kde se mimo jiné zabýval bojem s drogami a organizovaným zločinem. Později vstoupil do advokacie, kde se mu podařilo úspěšně hájit několik významných firem a podnikatelů. K jeho klientům patřily velké korporace jako AIG, IBM, Medtronic nebo Office Depot.
Pro Trumpa začal Cobb pracovat v červenci 2017. Na starosti měl záležitosti související s aktivitami zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Mueller vyšetřoval podezření z ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016.
Cobb se jako člen interního právního týmu Bílého domu zodpovídal přímo prezidentovi. Zprvu se jej snažil obhajovat, ale jejich cesty se – podobně jako v případě jiných spolupracovníků – brzy rozešly. V květnu 2018 pak Cobb v Bílém domě skončil.
Už o pět měsíců později, v říjnu 2018, se bývalý Trumpův právník nechal slyšet, že podle jeho názoru nebylo Muellerovo vyšetřování „honem na čarodějnice“. Postavil se tak proti opakovanému tvrzení svého bývalého zaměstnavatele. A v rozhovoru pro ABC News v březnu 2019 dokonce Muellera označil za „amerického hrdinu“.
V CNN teď Cobb doslova řekl: „Myslím, že musíte brát Trumpa vážně, protože představuje nejvážnější hrozbu pro demokracii, jakou jsem kdy viděl.“
Reagoval tak na otázku moderátorky, která se jej ptala na konstrukci Trumpova právního týmu, jenž tvrdí, že bývalí prezidenti mohou čelit trestnímu stíhání pouze v případě, že budou nejprve obžalováni a odsouzeni Senátem. Stejně tak exprezidentův tým tvrdí, že před obviněními vyplývajícími ze snah zvrátit volby v roce 2020 chrání Trumpa imunita.
Cobb označil představu takové plošné imunity za „velmi děsivou“. Znamenalo by to podle něj, že americké prezidenty není možné hnát k odpovědnosti jinak než skrze impeachment, tedy speciální proceduru, do níž jsou zapojeny obě komory amerického Kongresu. A dodal, že „nedostatek odpovědnosti, který si (Trump, pozn. red.) přeje, má Putin, má ajatolláh, má Si Ťin-pching“, tedy samí autoritářští vůdci a diktátoři.
Ty Cobb není prvním bývalým Trumpovým spojencem, který jej záhy opustil. Mnozí tak učinili už za dob, kdy ještě seděl v Bílém domě. Jiní se od něj odvrátili později. V této souvislosti vzpomeňme třeba jiného právníka Kena Chesebra, který byl otcem šíleného povolebního plánu nahradit právoplatně zvolené členy kolegia volitelů jinými, věrnými Trumpovi. A stejně tak další právničku Jennu Ellisovou, která si před nedávnem sypala popel na hlavu a prolévala v soudní síni slzy.
Primárky klepou na dveře
Ačkoli Trumpa opouští jeden spojenec za druhým, na jeho popularitě se nic nemění. Podle všech relevantních průzkumů věnovaných republikánským primárkám Trumpova hvězda stále stoupá. Celostátně se pohybuje nad šedesáti procenty, přičemž jeho hlavní pronásledovatelé vidí tak paty jeho bot.
Floridský guvernér Ron DeSantis už tři měsíce nepřekročil hranici patnácti procent a diplomatka Nikky Haleyová sice pomalu roste, ale i tak má podporu maximálně stejnou jako DeSantis. A primárky v Iowě už klepou na dveře.