Názor, že je Bartošovi jedno, že Evropa bude za pár let většinově muslimská, je radikální i na evropské poměry.

Profimedia.cz

Budoucnost podle Bartoše

Každý potenciální volič pirátsko-starostovské koalice by se teď měl ptát, jak to tehdy Bartoš myslel a zda to myslel vážně

Ladislav Mrklas

Ladislav Mrklas

politický komentátor

Pirátský předseda Ivan Bartoš se nedávno sešel s prezidentem Zemanem. Benjamínek byl politickým matadorem evidentně okouzlen. A tak se od něj začal učit. Například se inspiroval jeho slavným výrokem o tom, že jen idiot nemění své názory. Jak jinak než jako inspiraci totiž lze chápat Bartošovu omluvu za jeho pozoruhodné výroky i konkrétní čin. Ale nekarikujme, protože situace je podstatně vážnější.

Svět bez hranic?

Česká pirátská strana je spolu se STAN favoritem sněmovních voleb. Tato koalice jako jedna z prvních odstartovala volební kampaň, do jejíhož záhlaví vetkla heslo „Vraťme zemi budoucnost“. Na Piráty je teď upřena velká pozornost médií a analytiků – přátel i nepřátel. Dosud se jim dařilo bagatelizovat nejrůznější nařčení z radikálních a excentrických postojů. Nejčastěji poukazem na to, že to byly názory jedinců a ještě takových, kteří nezaujímají žádné funkce a nejsou reprezentativní. 

CNN Prima News však tnula do živého, když našla výroky i konkrétní politické činy samotného pirátského předsedy. „Přál bych si, aby byl svět skutečně bez hranic. Migrace je přirozená věc. Jestli – a to již vidíme ve Francii i Německu – má být Evropa do deseti až patnácti let muslimská, nemám s tím problém,“ psal v roce 2009 na internetovém fóru nově vzniklé pirátské strany. A také přiznal, že v referendu o našem přistoupení k EU v roce 2003 hlasoval proti členství.

Buďme chvíli shovívaví a dejme aspoň trochu za pravdu Zemanovu výroku. Většina z nás jistě mnohé názory v průběhu života měnila a někdy i dočista změnila. V roce konání evropského referenda bylo Bartošovi 23 let. Byl na konci svých vysokoškolských studií. Zřejmě cítil nutkavou potřebu se nějak vymezit proti českému a evropskému establishmentu, možná se stal součástí nějakého revolučního levičáckého předvoje. Tak proto nehlasoval pro vstup do Unie? Nebo to byla opravdu jen mladická nerozvážnost? No, budiž, obojí se dá pochopit. A u mnohých mu to dokonce může získat sympatie. 

Většinově muslimská Evropa

Poněkud horší je to s výrokem o islámské Evropě. Zaprvé proto, že jej Bartoš vyřkl v 29 letech, v době svých doktorských studií, kdy by člověk přece jen očekával jistou politickou zralost. Zadruhé nebyl tento výrok pirátského kandidáta na premiéra výkřikem někde na ulici, nýbrž reálným diskusním příspěvkem na oficiální politické platformě. Navíc zazněl osm let po 11. září a iks let po islamistických útocích v Londýně, Madridu, Paříži a jinde v Evropě. 

Ještě více zaráží samotný obsah tohoto Bartošova sdělení. Názor, že je mu jedno, že Evropa bude za pár let (konkrétně za deset až patnáct roků, tedy právě teď!) většinově muslimská, je radikální i na evropské poměry. Na poměry české je pak naprosto ojedinělý a extrémní. Sdílí jej naprosto marginální menšina české společnosti a Bartoš by s ním neobstál ani v hospodě, ani v kavárně. Je to názor vlastní malé části radikální levice.

Tady končí legrace. Každý potenciální volič pirátsko-starostovské koalice by se teď měl ptát, jak to tehdy Bartoš myslel a zda to myslel vážně. Měl by si klást otázku, které jeho názory platí. A které budou platit zítra. Stejně tak se musejí ptát představitelé koaličních STAN, kteří v mnoha otázkách spojených s EU, imigrací a islamismem zaujímají naprosto jednoznačné pozice. A ptát se pochopitelně musejí i další potenciální koaliční partneři Pirátů – tedy představitelé koalice Spolu. 

Piráti a zelení

Pozor, tady nejde jen o konzistenci Bartošových názorů. Bez ohledu na ně je totiž jistá jedna věc. Piráti se na evropské úrovni organizačně a politicky spolčují a spojují se zelenými. Těmi zelenými, kteří se vyznačují bezvýhradnou podporou integrace až do stadia evropského federálního státu a stejně bezvýhradnou podporou imigrace do Evropy bez ohledu na původ, náboženské vyznání či kulturní zvyklosti. 

Otázka proto musí znít: Ivane Bartoši a Piráti (potažmo STAN), myslíte tou vrácenou budoucností naší země evropskou federaci s většinou občanů hlásících se k islámu? Protože jestli se takhle ptát nebudou, zeptá se na to někdo jiný.