Blbá nálada tu je. Fiala o ní ale nemá psát, má něco dělat
Prohlášení Petra Fialy o blbé náladě řada lidí nečekala. Takovou rétoriku si ale může dovolit prezident, nikoli premiér, říká v Hrotcastu hlavní analytik Hrotu Miroslav Zámečník.
Autor podcastů
„Není na premiérovi, aby o náladě mluvil, ale aby s ní něco dělal. Když jste šéf exekutivy, to není to, co se od vás očekává, taky to dost lidí zarazilo. To je ten problém, který já s tím mám,“ říká v Hrotcastu Zámečník.
Přitom podobné nálady ve společnosti se dají vypozorovat i jinde – třeba v Německu, Maďarsku a dalších zemích. „Když osm kvartálů za sebou klesá reálná mzda, tak není důvod mít dobrou náladu. K tomu je nutná konjunktura,“ popisuje Zámečník.
S tím nepřímo souvisí i téma, kdy se stát snaží tlačit na obchodní řetězce kvůli cenám potravin. „Bavíme se o tom, že řekneš, že s tím nemůžeš nic dělat, ale to není vůbec pravda. To je důvod, proč je veřejnost zklamaná,“ dodává Zámečník. Podle něj o tom mluví i mnozí voliči koalice, kteří dobrou náladou také zrovna neoplývají. „To je ten Fialův styl plachého a rozpačitého vládnutí,“ tvrdí Zámečník.
Odliv dividend?
Zámečník se v rozhovoru vyjadřuje také k lídrovi evropské kandidátky sociální demokracie Lubomíru Zaorálkovi, podle něhož z Česka odtéká do zahraničí příliš velký kapitál. Podle Zámečníka ale v Česku investiční vlna proběhla dříve než v ostatních zemích s komunistickou historií a zahraniční kapitál zde má hodně zainvestováno.
„Poslední statistika ČNB říká, že přímá investice zahraničních subjektů je 5,34 bilionu korun. Deset procent z toho je 530 miliard. Já nevím, zda má pan Zaorálek za to, že deset procent zhodnocení kapitálu je něco, co by se vymykalo normám. Naprosto ne!“ vysvětluje Zámečník. Podobně vysoký odliv dividend není jen v Česku, ale například i v Polsku nebo Rumunsku.
Více se dozvíte v novém Hrotcastu.
Hrotcast najdete kromě YouTube také na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.