Za mimořádného zájmu médií proběhlo slyšení pětice šéfů významných sociálních sítí k problematice sexuálního zneužívání dětí. Členové amerického Senátu si předvolali Marka Zuckerberga, zakladatele a šéfa Mety (ta vlastní Facebook, Instagram a Threads). Dále generální ředitelku X (dříve Twitter) Lindu Yaccarino. Pak Shou Chewa, výkonného ředitele TikToku. Podnikatele Evana Spiegela, generálního ředitele a zakladatele Snapu (Snapchatu). Poprvé před americkými zákonodárci promluvil Jason Citron, spoluzakladatel a CEO Discordu.
Jak upozornila americká média, grilování by správně neměli uniknout ani další manažeři a podnikatelé, jejichž sociální sítě mají velký vliv na děti. Proč senátoři nepozvali zástupce Google, který stojí za videoportálem YouTube? A proč chyběl reprezentant Twitche? I tyto platformy umožňují sdílet často závadný obsah, ale z nějakého důvodu je američtí politici vynechali. To je chyba. Zejména Twitch je vyhlášen toxicitou své komunity uživatelů. Častý je tam bodyshaming (urážky za tělesné rysy), vulgarity, ponižování za to, pokud se někdo vymyká. Twitch je rovněž pověstný jen minimální moderací ze strany administrátorů.
Politiky určené téma „Big tech a krize sexuálního zneužívání dětí online“ je vysoce důležité, a to již globálně. Sociální sítě umožňují registraci dětí, ověření věku uživatelů je často jen formální ve formě zaškrtnutí souhlasného políčka. Obsah na sociálních sítích je ale často závadný. Může být sexuální či jinak rušivé povahy. Významní tvůrci obsahu (influenceři) své sledující nebaví jen tím, co umí, nějakým talentem (třeba zpívat či malovat), ale jak se píše v žalobách hned několika amerických států na provozovatele sociálních sítí, někteří sdílejí návody na sebevraždu či třeba hardcore erotický obsah.
Na sociálních sítích působí také sexuální predátoři. Až příliš mnoho dětí má zkušenosti s tím, že je přes sítě kontaktuje dospělý, který jim dělá (společností neakceptovatelné) sexuální návrhy. Rodiče těchto dětí dorazili na senátní slyšení. Drželi fotky svých dětí – obětí. Některé spáchaly sebevraždu, jiné byly znásilněny či zavražděny. Rodiče těchto dětí v pauzách provolávaly na pětici vyslýchaných: to vaše síť za to může. Vy jste to umožnili.
Omluva a sliby
Vůbec největší kritiku si vyslechl Mark Zuckerberg, stojící za Facebookem a Instagramem. Senátor Lindsey Graham mu vmetl do tváře, že má na rukou krev. Další ze zákonodárců jej vyzval, ať se přítomným rodičům omluví. „Je mi to moc líto,“ zareagoval mladý vizionář. On, stejně jako celá společnost Meta, prý dělají pro ochranu dětí maximum. Investují prý obrovské finanční prostředky. „Děláme to proto, aby stejné utrpení jako vy nezažil už nikdo další,“ dodal. Byla na něm znát nervozita. Přitom to nebylo poprvé, co stál před podobným obecenstvem. Na půdě kongresu hovořil k tomuto či podobnému tématu již poosmé.
Kritické dotazy senátorů a občasné pokřikování hostů těžce nesl zejména Jason Citron, šéf Discordu. Na některé otázky jen těžko hledal odpovědi. Podobnému slyšení čelil poprvé. Když zmateně popisoval jeden z nástrojů, který má mladé chránit před nežádoucím obsahem, senátor Richard Durbin nesouhlasně kroutil hlavou. „Kdyby ty popisované nástroje fungovaly, vůbec byste tu dnes neseděl,“ řekl.
Politikům dochází trpělivost
Generální ředitel společnosti TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, Shou Chew byl dotázán, zda jeho společnost sdílí údaje amerických uživatelů s čínskou vládou. Popřel to. Následně byl dotázán na svůj původ. Odmítl, že by někdy byl členem Čínské komunistické strany. „Jsem občanem Singapuru,“ uvedl.
Jinak pětice grilovaných osobností reagovala na veškerou kritiku v podstatě shodně: ochrana dětí nám není jedno a děláme pro ni maximum. Investujeme miliardy korun, abychom děti chránili. Zpětná vazba od senátorů však byla poměrně jednoznačná: v tom případě je to stále málo. Z úst několika senátorů však rovněž zaznělo, že nesmíme zapomínat na značnou zodpovědnost rodičů za své děti.
Jak uvádí zpravodajský server BBC, k šéfům technologických firem jsou čím dál kritičtější i představitelé demokratů. Dosud byli k problematice hlasití zejména republikáni. Podle BBC za tím stojí všeobecná frustrace politiků, že i přes proklamované snahy provozovatelů sociálních sítí nedochází k zásadnějším pokrokům. Americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti již informovalo, že v roce 2023 obdrželo zatím rekordní počet upozornění na možné sexuální zneužívání dětí přes sítě.