„Stavebnictví je v hluboké krizi,“ řekl Dušan Kunovský, miliardář a majitel největšího českého rezidenčního stavitele Central Group, během konferencí Summit stavebního rozvoje a Summit dostupného bydlení. Podle jím představené analýzy a prognózy stavebnictví a bytového trhu klesly v prvním pololetí výsledky stavební produkce meziročně o více než pět procent. Důvodem byl především útlum v pozemním stavitelství, tedy například ve stavbách budov, bytových domů a kanceláří.
Podle Kunovského je teď zrychlení povolovacích procesů naprosto klíčovou záležitostí. V prvním pololetí získali stavbaři jen 37 tisíc stavebních povolení, což je nejnižší pololetní výsledek za posledních 25 let. S nedostatky se potýká zavedená digitalizace stavebního řízení a nejasný je i výklad některých bodů nového stavebního zákona.
Nabídka i poptávka po nových bytech ale podle analýzy pravdpodobně mírně porostou. Splátky hypoték se totiž budou postupně přibližovat výši měsíčního nájemného, což by mohlo přinést postupný návrat poptávky, kterou lidé v posledních dvou letech odkládali. Sílící zájem ale prý bude i nadále narážet na nedostatečnou nabídku – ceny nových bytů tak budou pokračovat v růstu.
Kunovský představil několik aktuálních témat stavebnictví a bytového trhu. Kromě zrychlení a zjednodušení povolování nových staveb jde například o snížení přeregulovanosti stavebnictví. Právě ta podle něj prodražuje výstavbu a poškozuje ekonomiku. Dalším tématem byla spolupráce veřejné sféry s developery, aby se tak podporovala výstavba dostupného bydlení.
Z analýz Central Group totiž vyplývá, že pro zlepšení dostupnosti bydlení v Česku se musí každý rok postavit alespoň 25 tisíc veřejných nájemních bytů, a to za minimálně 100 miliard korun. Veřejné dotace by ale měly být pro tuto výstavbu jen iniciačním základem. Podle Kunovského je totiž třeba zapojit i zvýhodněné bankovní úvěry a vlastní finance měst a obcí.
Vehikl, který nakopne výstavbu
S tím během konference souhlasil i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Čistě komerční výstavba problém s dostupností bydlení neřeší. A jsou to právě města a obce, kdo chtějí, aby lidé neodcházeli pryč,“ prohlásil. Podle něj si je ovšem potřeba uvědomit, že řeč není o sociálním bydlení. „Mluvíme o bydlení, které je dostupné střední třídě, rodinám s dětmi i seniorům.“
Jeho ministerstvo vyhlásilo společně se Státním fondem podpory investic první výzvu pro program dostupného bydlení. Příjem žádostí začne 1. října. Z fondu je vyčleněno sedm miliard korun, přičemž vláda celkem garantovala osm miliard. Do dvou let stát plánuje vystavět pět tisíc dostupných nájemních bytů. Finanční podpora bude úvěrově-dotační a podle Bartoše by mohla pomoci skloubit peníze obecní a také evropské či státní.
„Uvědomujeme si, že se situace nevyřeší za jeden rok, ale jsem rád, že konečně máme vehikl, který bude fungovat a který nakopne výstavbu,“ doplnil ministr. Podle něj má být program atraktivní i pro soukromé investory, kteří se na obecní výstavbě mohou rovněž podílet. Nejvíce bytů by mělo vzniknout v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, což by mohlo pomoct v situaci po ničivých povodních.
Podpora dostupného bydlení má směřovat na stavbu nájemních bytů a lze ji využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze okamžitě použít maximálně na 40 procent nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU – pro Česko snížený o tři procentní body – může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o podporu mohou právnické osoby a územní samosprávné celky.
Kunovský dodal, že výstavba bytů v malých počtech na různých místech nemá smysl. Ve spolupráci s dalšími subjekty tak Central Group vypracovala vlastní systém výstavby dostupného bydlení. Podle tohoto „baťovského systému“ by obce a samosprávy zadávaly projekty přímo developerům podle vlastního zadání. Developer by pak veškerou odpovědnost za přípravu a realizaci konkrétního projektu vzal na sebe. Systém by podle Kunovského vedl k výstavbě dostupného bydlení ještě v tomto volebním období a bez potřeby změny legislativy.
„V zájmu byznysu je hledat cestu, jak vyřešit otázku dostupného bydlení. Jde zaprvé o rychlejší povolování staveb. Druhou cestou je vytvoření funkčního systému masivní výstavby dostupných nájemních bytů,“ uzavřel šéf Central Group.
S přispěním ČTK