„Na to nás nikdo nepřipravil.“ Generace Z je v šoku, když musí začít pracovat

Shutterstock.com

„Na to nás nikdo nepřipravil.“ Generace Z je v šoku, když musí začít pracovat

Mladí lidé z generace Z očekávají kreativní, dynamické a flexibilní zaměstnání, které jim umožní plnohodnotný život, čas na koníčky a cestování. Místo toho však čelí přísné pracovní době, nutnosti pracovat z kanceláře a omezeným možnostem dovolené. Po pohovorech jsou skeptičtí a ptají se, zda jim práce skutečně přinese vytouženou stabilitu.

Vladimír Barák

Nástup generace Z (narozených mezi lety 1995 a 2014) na trh práce má různé průběhy. Někteří mladí lidé se rychle adaptují na nové pracovní prostředí, jiní však narážejí na problémy. Trh práce se postupně přizpůsobuje novým preferencím mladých uchazečů, ale v USA situaci komplikuje relativně vysoká nezaměstnanost. Na některé absolventské pozice se hlásí i několik uchazečů, a když zjistí pracovní podmínky, jejich ideály rychle mizí. Na tuto realitu je prý nikdo, ani rodiče ani škola, nepřipravil.

Mnoho mladých totiž vyrůstalo s představou, že svět na ně čeká a jejich možnosti budou téměř neomezené. To platí v situacích, kdy trh práce trpí nedostatkem pracovníků, což však v USA nyní není případ. Na absolventské pozice se hlásí více uchazečů, což dává zaměstnavatelům možnost vybírat si a nejsou nuceni přijímat každého. V některých sektorech dokonce dochází k propouštění, což zaskočilo zejména studenty a absolventy IT oborů, kteří byli přesvědčováni o své nezbytnosti na trhu. V technologickém sektoru dochází v USA k propouštění i kvůli rozmachu umělé inteligence, která například herní studia vede ke snižování stavů.

On-line deník Business Insider hovořil s Hibou Rizvi, studentkou posledního ročníku na Loyola University v Chicagu, která má promovat v květnu a už nyní hledá pozice v softwarovém inženýrství. Pravidelně navštěvuje kariérní veletrhy a aktualizuje své portfolio, aby na pohovorech vynikla. Původně chtěla pracovat ve velké technologické firmě, ale nedávná vlna propouštění ji přiměla k přehodnocení svých plánů. „Všichni mi říkali, že se to zlepší. To se ale neděje. Neměla bych čekat to nejlepší a místo toho se připravit na různé scénáře vlastním plánem,“ řekla Rizvi.

„Generace Z vidí svou kariéru pozitivně dlouhodobě, ale v krátkodobém horizontu jsou pesimističtí,“ uvedla pro Business Insider Christine Cruzvergara, hlavní poradkyně pro vzdělávání v organizaci Handshake. „A upřímně, mají většinou pravdu,“ dodala. Rostoucí ekonomické obavy, politické napětí související s volbami, studentské dluhy a nejistota ohledně budoucnosti prý vyvolávají u generace Z silnou úzkost.

Při kontaktu s trhem práce někteří mladí přehodnocují své priority. Podle průzkumu organizace Handshake vidí čím dál více mladých absolventů stabilitu jako svou hlavní prioritu při výběru zaměstnání. Kvůli ní jsou ochotni udělat kompromisy, například v otázce mzdy nebo zvýšených pracovních nároků.

Najít stabilní zaměstnání je však nyní v USA obtížné. Jako příklad uvádí Business Insider Sashu Friese, absolventku Univerzity ve Washingtonu z roku 2023, která odhaduje, že podala více než 200 žádostí, než získala pozici laborantky v San Diegu. Během pohovorů narazila na tři druhy práce: technické pozice s vysokým platem, ale monotónní činností; laborantské práce s nižší mzdou, které ji však bavily; a dočasné pozice bez benefitů s příslibem možné plné pracovní smlouvy. Nakonec si zvolila druhou možnost a smířila se s nižším platem, aby mohla dělat práci, která ji alespoň trochu těší.

V České republice je situace jiná. Dlouhodobě nízká nezaměstnanost vede k „zamrznutí“ trhu práce. Stávající zaměstnanci mají jen malý zájem o změnu zaměstnání, zůstávají i tam, kde nejsou zcela spokojeni. Tento nedostatek pohybu na trhu práce vede k tomu, že firmy nejsou schopno obsadit volná místa a jsou ochotny na ně přijmout prakticky každého.