Hrot24.cz
Putinova válečná ekonomika vysává lidi. Ostatní sektory kolabují, chybí řidiči, farmáři i policisté

Shutterstock.com

Putinova válečná ekonomika vysává lidi. Ostatní sektory kolabují, chybí řidiči, farmáři i policisté

Ruská ekonomika je na hranici svých možností. Prakticky veškeré výrobní kapacity směřují do zbrojní výroby, ostatní sektory ekonomiky kolabují. Chybí řidiči autobusů, lidé v zemědělství nebo stavebnictví.

František Novák

Ruský režim Vladimira Putina vsadil vše na jednu kartu. Na válku s Ukrajinou, kterou podporuje ekonomicky i vojensky většina demokratického světa. Ruská ekonomika se za téměř tři roky přerodila na obrovské válečné hospodářství. Ostatní sektory ekonomiky mají smůlu – bez financí i pracovníků jsou na hranici kolapsu.

„Autobus číslo sedm ráno nejel,“ stěžuje si například Olga Slatinová ze Sverdlovské oblasti na Urale. Není dost řidičů, tak se pravidelné autobusové linky ruší. A také další sektory se potýkají s personální nouzí. Dokládá to i statistika, míra nezaměstnanosti dosahuje rekordně nízké úrovně, pouze 2,3 procenta.

Trhliny v ruské ekonomice dokazují i další čísla, jako je vysoká inflace a rekordní úrokové sazby centrální banky ve výši 21 procent. I Putin považuje nedostatek Rusů za klíčový problém. Přikázal zvýšit produktivitu práce a chce motivovat Rusky, aby rodily více dětí.

Ve Sverdlovské oblasti, jež je centrem ruského zbrojního průmyslu, připadá devět volných míst na každého nezaměstnaného, přiznal prezidentův zmocněnec pro tuto oblast Igor Ščegolev. Ruská centrální banka připomíná, že 73 procent ruských firem postrádá zaměstnance. Ruský ekonom Rostislav Kapeljušnikov z moskevské Vyšší ekonomické školy hovoří o personálním hladomoru, který už zachvátil všechny oblasti ruského hospodářství. Také ruské personální agentury přiznávají, že se problém s nedostatkem lidí na trhu práce prohlubuje a pomyslné světlo na konci tunelu není vidět.

Největší deficit lidí hlásí zemědělství, stavebnictví, IT sektor. Kromě toho, že pracovníky z ostatních oblastí ekonomiky přetahují zbrojní firmy, stovky tisíc Rusů muselo narukovat do armády, další statisíce zejména mladých Rusů emigrovaly. Dlouhodobě nízká ruská porodnost bude v dalších letech situaci zhoršovat. Jen ruské zemědělství přišlo podle ministryně Oksany Lutové v loňském roce o 200 tisíc lidí, kteří sektor opustili. Nedostatek personálu negativně ovlivní sklizeň i kvalitu potravin, stěžují si zástupci zemědělských firem. Chybí ale i ruští policisté, přiznalo ruské ministerstvo vnitra. Neobsazeno zůstává 174 tisíc pozic, tedy 19 procent z celkového počtu zaměstnanců.

Ruské úřady tvrdí, že celkově ekonomika potřebuje do roku 2030 dalších 2,4 milionu lidí ve výrobě, dopravě, zdravotnictví, sociálních službách, výzkumu a IT.

Lidé žijící v Tatarstánu přiznávají, že v jejich regionu vznikla nová továrna na produkci dronů, která platí násobně více než jiné firmy. „Jeden kamarád, který tam pracoval, řekl, že ani nemohou utratit peníze, protože neustále pracují,“ uvedl jeden z místních pro agenturu Reuters. Také šéf kovárny a lisovny v Čeljabinsku Andrej Gartung potvrdil, že zakázky pro armádu se musí vždy plnit bez ohledu na personální požadavky. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv slíbil při návštěvě továrny na výrobu tanků UralVagonZavod zaměstnancům hodně práce.