Použití nejnovější ruské rakety bylo reakcí na kroky Západu, tvrdí Putin
Ruská armáda odpálila proti Ukrajině jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), vybavenou nejadernou bojovou hlavicí, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin. Tyto rakety dosahují desetinásobku rychlosti zvuku a nemohou je sestřelit ani americké systémy protiraketové obrany v Evropě, tvrdil Putin. Zároveň varoval, že Moskva by tyto prostředky mohla použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěli na Rusko.
Ruské ministerstvo obrany před dvěma dny prohlásilo, že ukrajinská vojska podnikla útok na Brjanskou oblast na západě Ruska šesti americkými raketami ATACMS. Podle médií to bylo poprvé, co Ukrajina použila západní zbraně proti cílům v hloubi ruského území. O den později Ukrajina podle médií použila na cíle v Rusku i střely s plochou dráhou letu Storm Shadow dodané Británií.
"V reakci na použití amerických a britských zbraní dlouhého doletu podnikly ruské ozbrojené síly 21. listopadu tohoto roku kombinovaný úder na jedno ze zařízení vojensko-průmyslového komplexu Ukrajiny," řekl Putin. "V bojových podmínkách byl mimo jiné testován jeden z nejnovějších ruských raketových systémů středního doletu," dodal.
Putinovo prohlášení následovalo několik hodin poté, co ukrajinské letectvo tvrdilo, že Rusko během noci odpálilo mezikontinentální balistickou raketu na ukrajinské město Dnipro. Podle západních expertů ale ruská armáda zaútočila raketou středního doletu.
"Dnes náš šílený soused opět ukázal, kým opravdu je, a jak pohrdá důstojností, svobodou a životy lidí obecně. A jak se bojí. Bojí se tak moc, že už používá nové rakety," okomentoval ruský útok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se třetím rokem brání ruské agresi.
Po více než 1000 dnech války má Rusko na bojišti navrch, jeho početnější armáda postupuje v Donbasu na východě Ukrajiny a ukrajinští civilisté trpí nelítostnými útoky dronů a raket. Analytici a pozorovatelé tvrdí, že rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena a dalších západních představitelů povolit Ukrajině použít západní rakety a střely proti cílům v Rusku pravděpodobně nezmění průběh války, ale ruskou armádu postaví do zranitelnější pozice a mohlo by zkomplikovat logistiku, která je pro válčení klíčová, poznamenala agentura AP.