Ruská ekonomika čelí demografické katastrofě. Rusů bude do konce století o polovinu méně
Projekce OSN počítají s tím, že se počet obyvatel Ruské federace do konce století scvrkne na polovinu. Ruská populace bude také méně etnicky ruská, bude starší a méně vzdělaná.
redaktor
Současná válka na Ukrajině urychlí už tak mizerné demografické vyhlídky současné ruské ekonomiky. Válka prezidenta Vladimira Putina „zajistí“ největší zemi světa, že ruská populace bude nejen výrazně menší, ale také starší, méně odolná a vzdělaná. Kromě toho bude z etnického hlediska méně ruská a více nábožensky rozmanitá, napsal uznávaný americký think-tank Atlantická rada (Atlantic Council).
Rada vychází z demografických projekcí Organizace spojených národů, které počítají s tím, že se do roku 2100 sníží populace Ruska až na 74 milionů obyvatel. Nyní má přitom Rusko oficiálně 144 milionů obyvatel. Pokles se ale nebude týkat pouze Ruska, globálně se má populace do konce století snížit zhruba o dvacet procent, v případě Ruska to ale bude až o padesát procent.
I když ruský prezident opakovaně hovoří o nutnosti řešit demografické problémy Ruska, situace se od roku 2000, kdy zemi vládne jako prezident nebo premiér, dále zhoršuje. „Válka ale mění rostoucí krizi na katastrofu,“ varoval washingtonský think-tank. Dopady dlouhého a krvavého konfliktu ve východní Evropě budou na ruskou populaci i na hospodářství nedozírné a dopadnou na příští generace Rusů. V zemi se stále snižuje míra porodnosti. Naopak bude růst podíl neruských etnik na celkové populaci země.
Kromě toho Rusko zažívá, i v souvislosti s válkou na Ukrajině, odliv mozků. Ze země odcházejí zejména mladí a vzdělaní lidé. Ani nová ruská vláda nenabízí řešení demografických problémů země. I když po anexi Krymu Rusko násilně zvýšilo populaci o 2,4 milionu lidí, od roku 2014 se naopak propadla přirozená migrace lidí z Ukrajiny a Moldavska.
Ruská ekonomika se potýká se zásadním nedostatkem pracovních sil. Stížnosti zaznívají prakticky ze všech sektorů hospodářství. Ruský zbrojní průmysl funguje v třísměnném režimu a vyžaduje, aby pracovníci týdně odpracovali šedesát až sedmdesát hodin.
Už v letech 2022 a 2023 hlásily firmy v sektoru zemědělství a stavebnictví kritický nedostatek lidí, jsou silně závislé na zahraničních pracovnících ze středoasijských republik. Vláda se navíc snaží přilákat nové pracovníky z Indie, Pákistánu a Severní Koreje, aby nahradila válečné oběti a emigranty, konstatuje americký think-tank.