Ukrajina má pro letošek od EU slíbenou vojenskou pomoc za víc než půl bilionu korun
Členské státy EU dohromady vyčleňují na vojenskou podporu Ukrajiny v letošním roce nejméně 21 miliard eur (přes 520 miliard korun) a stupňují tak dodávky vybavení pro zemi napadenou Ruskem. Řekl to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell po jednání s ministry obrany unijních států. Zároveň avizoval, že EU výrazně zaostane za svým loňským slibem dodat do března Ukrajincům milion kusů dělostřelecké munice.
Borrell před neformálním zasedáním ministrů obrany zdůraznil, že Ukrajina potřebuje více munice. „Musíme ukázat, že náš jasný závazek vůči Ukrajině zůstává a pokračuje,“ řekl Borrell při příchodu na jednání, jehož hlavním tématem byla podpora Ukrajiny. Česko zastupoval náměstek ministryně obrany Jan Jireš.
Unijní představitele o aktuálních potřebách země čelící ruské agresi informoval ukrajinský šéf resortu obrany Rustem Umerov. Média upozorňují, že invazní ruské síly mají v současnosti k dispozici větší množství nábojů, což ovlivňuje situaci na frontě. Unijní podpora je pro Ukrajinu o to důležitější, že Kyjev se aktuálně potýká s výpadkem vojenské pomoci od USA a není jasné, kdy americký Kongres na tento účel vyčlení další prostředky.
EU podle Borrella svou podporu stupňuje. Od ruské invaze v únoru 2022 do začátku letošního roku dodaly jednotlivé státy i Unie jako celek dohromady vojenské vybavení za 28 miliard eur, ovšem jen za letošní rok chtějí poskytnout podporu v objemu 21 miliard eur, řekl. Součet podle něj nemusí být konečný, neboť některé členské země ještě své plány nepředložily.
Pokud jde o dělostřeleckou munici, dodala EU od loňského března asi 330 tisíc kusů, tedy třetinu množství přislíbeného v horizontu jednoho roku. Borrell očekává, že do března údaj vzroste asi o 200 tisíc, a Unie se tak dostane přibližně na 52 procent svého cíle. Milion nábojů poskytne Ukrajincům do konce roku, uvedl šéf unijní diplomacie s odkazem na plánované dodávky.
Podporou Ukrajiny se budou zabývat také šéfové států a vlád Evropské unie, kteří se ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu v Bruselu. Podle návrhu textu závěrů zopakují své odhodlání nadále poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc.
Hlavním tématem čtvrtečního jednání nicméně bude návrh na zvýšení unijního rozpočtu na období 2024 až 2027, včetně uvolnění dalších padesáti miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) na finanční pomoc Ukrajině. Lídři se k tomuto bodu vrátí poté, co na prosincovém jednání zablokoval zvýšení rozpočtu maďarský premiér Viktor Orbán. Není přitom vyloučené, že se tento scénář zopakuje.