Hrot24.cz
Trumpovo vítězství může oslabit českou ekonomiku, varují analytici

foto Anna Moneymaker / Shutterstock.com

Trumpovo vítězství může oslabit českou ekonomiku, varují analytici

Výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, které pravděpodobně vyhrál Donald Trump, může oslabit českou ekonomiku. Rizikem je zavedení cel, které Trump před volbami sliboval, i pravděpodobné zvýšení inflace kvůli větším deficitům amerických rozpočtů, které hrozí kvůli slibům o daňových úlevách. Shodují se na tom analytici. Zároveň upozorňují, že není jisté, nakolik se Trumpovi podaří předvolební sliby naplnit.

"Scénář úplného vítězství republikánů se stává realitou, což může mít významné dopady na globální ekonomiku. Především uvažované zavedení dalších cel, případně navýšeních již existujících sazeb, může působit ve směru pokračující deglobalizace a oslabování mezinárodního obchodu, což by byl velký problém především pro malé otevřené ekonomiky, kterou je i ta naše (česká, pozn.red.)," uvedli analytici Raiffeisenbank.

"Většina slibů Donalda Trumpa, která zazněla v průběhu jeho prezidentské kampaně, má potenciál evropskou a potažmo českou ekonomiku spíše poškodit. Tím hlavním je protekcionistická obchodní politika uvalování dovozních cel. Cla obecně patří k destruktivním ekonomickým nástrojům, které sice mohou přinést úlevu konkrétním sektorům v dotyčné zemi, ovšem děje se tak za cenu poklesu blahobytu zbytku její populace a také okolního světa. Obvykle pak nová cla bývají následována recipročními opatřením protistrany - v tomto případě tedy Evropy či Číny - což celý problém násobí," sdělil hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Kromě přímého dopadu na hospodářství by cla podle analytiků negativně ovlivnila i českou měnu. "Pokud Donald Trump naplní své sliby, Evropa se bude muset připravit na nové exportní překážky. Zvolený republikánský prezident během kampaně zdůrazňoval, že hodlá podporovat americkou ekonomiku například i zavedením cel na evropský dovoz, a to bude mít přirozeně negativní dopady na sílu eura i české koruny," upozornil ředitel fintechu Fidoo Petr Herzmann.

Analytik XTB Pavel Peterka upozornil na riziko, které pro českou ekonomiku představují Trumpem slibované daňové úlevy pro americké firmy. "Problémem daňových úlev je prohloubení fiskálního deficitu veřejných rozpočtů v USA, což oživí debaty o udržitelnosti ročního schodku," uvedl. "Vyšší fiskální deficit zároveň posílí proinflační tlaky, což dotlačí Fed ke zpomalení cyklu poklesu úrokových sazeb," dodal.

"Růst vládních výdajů USA je proinflačním faktorem. Inflace by se tak v USA mohla zvýšit. V globálně provázané ekonomice se inflace může jednoduše přelévat i do dalších zemí světa, včetně Česka. S vysokou inflací má ČNB ze zákona danou povinnost bojovat a jedním z nástrojů je i výše úrokových sazeb. Pro ČR by to znamenalo, že úrokové sazby by mohly zůstat vyšší déle, což by prodražovalo financování a hypotéky," uvedl analytik investiční platformy Portu Lukáš Raška.

"Celkově se výsledkem amerických voleb evropská i česká ekonomická perspektiva zhoršila, což ostatně zcela jasně očekává i finanční trh, který zareagoval tlakem na oslabení evropských měn. Pochopitelně existuje možnost, že se výsledná reálná Trumpova politika bude od předvolební rétoriky lišit, nicméně v tuto chvíli nelze odhadovat, do jaké míry," uzavřel Hradil.