Shutterstock.com
Tři klimatické scénáře
Skupina ČEZ se posunula mezi pětinu nejlépe hodnocených firem na světě
redaktor
Jako vůbec první česká společnost provedl ČEZ analýzu svého podnikání v různých klimatických scénářích podle doporučení mezinárodní Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících se změnou klimatu (TCFD). Pokračuje tak v naplňování svých ESG cílů, podle nichž společně s finančními ukazateli trhy a globální investoři hodnotí kondici společnosti. Analýza TCFD patří ke klíčovým dokumentům pro ratingové firmy, které ČEZ v oblasti ESG známkují.
Další díl do skládanky
ČEZ oznámil své cíle v oblasti ESG (životní prostředí, sociální vztahy a řízení firmy) před dvěma lety v rámci své aktualizované strategie Čistá energie zítřka. Za necelé dva roky si v ratingu nejvýznamnějších mezinárodních agentur (například MSCI, S&P Global, Sustainalytics, ISS ESG) výrazně polepšil, a posunul se tak mezi pětinu nejlépe hodnocených firem na světě. Základním pilířem pro hodnocení je mimo jiné právě kvalitní a transparentní reporting dat a aktivit podle mezinárodně uznávaných a měřitelných standardů.
Jednou z bedlivě sledovaných analýz v rámci ESG je i hodnocení dopadů klimatických změn na podnikání právě podle metodiky Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících se změnou klimatu (TCFD). Zpráva TCFD hodnotí krátkodobý, středně- a dlouhodobý vliv dopadů měnícího se klimatu na byznys a finanční ukazatele, jako jsou například náklady, ziskovost, EBITDA nebo výrobní kapacita.
Zároveň obsahuje popis, jak má Skupina ČEZ v souvislosti s přípravou na klimatické změny nastaveny postupy v oblastech řízení, strategií, řízení rizik, metrik a cílů. Pro investory, banky, pojišťovny i další finanční instituce tak představuje velmi důležitý ukazatel.
„Kombinace naší robustní strategie Vize 2030, transparentně poskytovaných dat a reportování podle uznávaných metodik a standardů nám v loňském roce přinesla zlepšení ESG ratingu téměř o pětinu. Zpráva TCFD je dalším dílem do skládanky, která prezentuje náš přístup k udržitelnému rozvoji. Věřím, že se díky tomu opět posuneme kupředu,“ uvedla ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.
Pět možných rizik
Bude dost vody pro vodní i jaderné elektrárny? Je elektrické vedení připravené na stále četnější silné bouřky, nebo dokonce tornáda? Nepoloží rostoucí poplatky za emise klíčové dodavatele? Jak rychle dokážeme nahradit fosilní zdroje bezemisními? To jsou některé z oblastí, kterými se zpráva zabývá.
Zpráva TCFD pracuje se třemi referenčními scénáři budoucího klimatického vývoje: „zeleným“ (oteplení pod dva stupně Celsia), „středním“ (oteplení mezi dvěma a třemi stupni) a „fosilním“ (oteplení nad tři stupně). Zkoumá, jak měnící se klima ovlivní podnikání firem – jak jsou připravené na možná rizika a jakým způsobem se jim chystají čelit. U Skupiny ČEZ analyzuje a vyhodnocuje rizika v následujících hlavních oblastech:
1. Politická rizika: Jaký dopad mají na provozní náklady a na ziskovost ČEZ legislativní opatření týkající se ochrany klimatu přijatá na národní či nadnárodní úrovni (například vyšší zpoplatnění emisí skleníkových plynů, uhlíková daň).
2. Tržní rizika: Do jaké míry ovlivní zvyšující se cena uhlíku dodavatelský řetězec Skupiny ČEZ.
3. Reputační rizika: Jak aktivity Skupiny ČEZ v oblasti dekarbonizace vnímají investoři, banky, pojišťovny, akcionáři a další klíčové skupiny a zda je považují za dlouhodobě udržitelné i ve srovnání s konkurenčními energetikami.
4. Technologická rizika: Kolik provozů či technologií je ohroženo předčasným odstavením kvůli tlaku na snížení klimatických dopadů a do jaké míry Skupina ČEZ investuje do nízkouhlíkových technologií, které je mohou nahradit.
5. Fyzická rizika: Nakolik jsou zejména výrobní zařízení a technologie odolné vůči nedostatku vody při déletrvajícím suchu či extrémnímu počasí (vlny veder, bouřky, tornáda), které předpokládají jednotlivé scénáře vývoje klimatu.
Se svou zprávou podle principů TCFD se Skupina ČEZ přidává jako první ryze česká společnost k více než čtyřem tisícům světových firem a organizací, které tyto informace zveřejňují. Zprávu TCFD poskytuje pro všechny zájemce na svém webu. Stejně jako Zprávu o udržitelnosti, kde jsou informace o klimatických rizicích také zahrnuty. Díky těmto krokům nejenže udává trend dobré praxe pro ostatní firmy na českém trhu, ale také s předstihem plní požadavky nově schválené evropské směrnice nefinančního reportingu.