Hrot24.cz
Tisíce lidí v letadle

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Tisíce lidí v letadle

Na obzoru je kauza, která v mnoha parametrech hravě trumfne pád skupiny Arca. Kolem obviněného investora Ondřeje Janaty se šikují zájmové skupiny. A on sám vyklidil pole

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Ještě v březnu letošního roku poslala mladému brokerovi Ondřeji Janatovi a jeho investiční společnosti Growing Way 200 tisíc korun. Byla to v pořadí už šestá investice v průběhu pěti měsíců, kterou nejmenovaná žena z Prahy Janatovi svěřila. Jeho firma měla vložené peníze zhodnocovat v neregulovaném fondu skrze intradenní obchodování s akciemi, akciovými indexy, měnami a komoditami.

Jenže ani ne za šest měsíců skončil Ondřej Janata v policejní cele, vyšetřovatelé označili jeho podnik za investiční letadlo a jeho samotného za podvodníka, který peníze neinvestoval, ale jen utrácel za luxus pro vlastní potřebu. To sice Janata v krátkém prohlášení odmítl, ale k podrobnějšímu veřejnému vystoupení se zatím neodhodlal.

Zmiňovaná investorka se mezitím dožaduje u soudu celkem přes 1,2 milionu korun. Další stovky věřitelů se začínají šikovat v rámci různých právních zastoupení a celý příběh se i bez Janatovy přímé asistence začíná epicky rozehrávat po několika liniích.

Rodák z Hradce Králové příští rok v březnu oslaví teprve 29. narozeniny a rozhodně nemá vztahový a byznysový „výtlak“ srovnatelný třeba s Michalem Mičkou či s šéfy skupiny Arca Capital. Jeho známí ho popisují spíše jako introvertního a trochu nedospělého geeka než jako klasického byznysového střelce. Přesto je to právě on, kdo stojí za možná největším investičním průšvihem od dob Viktora Koženého. Alespoň co do počtu poškozených investorů. Jen pro srovnání, v obrovsky složité a rozsáhlé insolvenci skupiny Arca se sice hraje o dluhy ve výši až jedné miliardy eur, ale celkově se to týká méně než dvou tisíc řadových investorů. Mnohdy bohatých podnikatelů, družstev a firem.

Janata podle policie sice vybral z trhu „jen“ zhruba 1,6 miliardy korun, avšak celkem asi od čtyř tisíc lidí. Z toho vyplývá, že na spadnutí je zřejmě nejmasovější investiční kolaps od devadesátých let. O tom, zda byl Janata chladnokrevný podvodník, nebo jen nekompetentní manažer se sklony k utrácení cizích peněz, budou brzy rozhodovat soudy v trestním řízení. Policejní spis, z něhož v minulosti citoval zejména server Aktuálně.cz, je v tomto ohledu dost přesvědčivý. Soud nyní vyzval poškozené, ať si zvolí společného zmocněnce, advokáta, který je bude v trestním řízení zastupovat. Vše by pak mělo vyústit v Janatovu formální obžalobu.

Souboj advokátů

Trestní řízení a policejní vyšetřování však nejsou zdaleka jedinou linií příběhu. Ne všem totiž záleží na tom, zda Janata skončí ve vězení za podvod, nebo ne. Mnohem větší motivací pro zúčastněné jsou peníze, a hlavně nalezení způsobu, jak se k nim co možná nejrychleji dostat.

Ačkoli policie má jasno v tom, že Janata je podvodník, ve skutečnosti po něm zůstalo peněz dost. A podle všeho Janata na vrácení maxima peněz s policií aktivně spolupracuje. Vždyť jen na účtech policie zablokovala bezmála miliardu korun, pod policejní plombou skončil také Janatův dům v Chuchli, auta i další jeho osobní majetek.

I to je důvod, proč se kolem Janaty a jeho krachující společnosti Growing Way začínají shlukovat známé i méně známé advokátní firmy, které dobře vědí, že v tomto příběhu je kde brát.

Každá z nich na to však jde trochu jinak. Vůbec největší silou v případu je zřejmě v tuto chvíli advokátní kancelář z Frýdku-Místku Kubica Partners.

Ta sází zejména na trestní řízení, v němž podle advokáta Radima Kubici zastupuje na 1200 drobných investorů Growing Way s celkovými pohledávkami zhruba za půl miliardy korun.

„Domníváme se, že uplatňování nároků prostřednictvím trestního řízení může být nejrychlejší cestou, jak dostat peníze či alespoň jejich část zpět. Navíc v trestním případu koná policie a státní zastupitelství, například v insolvenci musí být aktivní zejména poškozený, tedy věřitel. Administrativa, správce, to všechno stojí peníze, které v konečném důsledku zaplatí opět poškození,“ vysvětluje svou pozici Kubica, ačkoli sám je také insolvenčním správcem.

Objem zastupovaných klientů na první pohled udiví, vždyť kauza je živá jen pár měsíců.

Jak se slezskému advokátovi podařilo tak rychle vytvořit takovou armádu poškozených?

Odpověď částečně leží v geografické poloze. Velká část Janatových investorů se rekrutuje zejména ze severní Moravy a Slezska. Janata měl kanceláře v Ostravě a také z tohoto regionu pocházejí špičky z pyramidy stovek finančních poradců, kteří investice do Growing Way nabízeli. Jejich role v celém případu se ukazuje jako klíčová.

„Ano, určitě jsme tomu byli blízko. Známe osobně řadu poškozených, sám mám v rodině několik takových případů. To, že se v Growing Way děje něco špatného, jsme tedy věděli s předstihem. I proto máme v případu takový náskok,“ vysvětluje Kubica, mezi jehož klienty se najdou jak klasičtí retailoví investoři, tak někteří poradci, kteří do Growing Way investovali společně se svými klienty.

Pak je tu ale pražský matador mezi insolvenčními právníky Michal Žižlavský, který má jiný názor než Kubica. Ten už začátkem listopadu podal na Growing Way insolvenční návrh a k penězům se chce co nejrychleji dostat právě skrze řízenou insolvenci.

„Trestní řízení není konstruované na finanční vyrovnání a uspokojování věřitelů. Tím nejtransparentnějším je právě insolvenční řízení. Nám je v podstatě jedno, jestli pan Janata skončí v teplákách, nám jde o uspokojení našich pohledávek v co největší míře,“ vysvětluje Žižlavský svůj postoj. V tuto chvíli podle svých slov zastupuje přes 200 poškozených a jejich počet prý každý den roste. Zatím jeho tým u soudu přihlásil dvaadvacet pohledávek.

„Další budou přibývat. Čekáme na rozhodnutí soudu o úpadku a na přidělení insolvenčního správce. Důležité je, že jedině správce může zneplatňovat úkony dlužníka až rok zpět od podání návrhu a tlačit na vrácení peněz třeba od zprostředkovatelů. U osob blízkých pak dokonce až tři roky zpět. I proto jsme podali návrh co nejdříve, aby správce a věřitelé měli směrem k minulosti co největší páky,“ vysvětluje strategii Žižlavský.

Poradci na ráně

Úplně jinak na to jde pražská advokátní kancelář KLB Legal. Ta zastupuje desítky vesměs větších investorů s mnohamilionovými pohledávkami. Celkově se podle řídícího partnera KLB Legal Davida Kuboně blíží objem zastupovaných pohledávek ke sto milionům korun. A necílí ani tak na samotného Janatu a jeho firmu, jako zejména na finanční zprostředkovatele.

I proto chce škodu svých klientů nárokovat u finančního arbitra, který na trhu řeší spory mezi klienty a regulovanými finančními institucemi.

„Jde v první řadě o selhání investičních zprostředkovatelů a finančních poradců. To, co zatím víme, ukazuje na organizovanou skupinu. Těžko říci, jestli její hlavou byl pan Janata, paní Lamprechtová, nebo někdo úplně jiný. Každopádně právě ona zjevně stála na vrcholu pyramidy masivní distribuce tohoto investičního nástroje, který se legálně tímto způsobem nabízet nedá,“ vysvětluje Kuboň a jeho výpad v tuto chvíli míří zejména na společnost SAB servis.

V dresu této firmy několik let pracovala ostravská investiční poradkyně Martina Lamprechtová a podle policie byla hlavní hybnou silou, která peníze do Growing Way skrze svou síť spolupracovníků získávala. Samozřejmě za tučné provize. Sama Lamprechtová na dotazy Hrotu nereagovala.

Celkově se hovoří až o 500 poradcích, kteří tento neregulovaný produkt v podstatě nelegálně nabízeli. A podle všeho mezi nimi byli i poradci z renomovaných poradenských firem a velkých bank. I proto je případ tikající bombou prakticky pro celý sektor, který už tak utrpěl hluboké šrámy kvůli nedávným dluhopisovým a směnkovým průšvihům skupiny Arca, C2H Michala Mičky či EMTC Tomáše Bárty.

„Náš byznys je přísně regulovaný. Naši partneři, poradenské firmy a jejich poradci, mají jasně stanovené portfolio regulovaných nástrojů, které mohou využívat. Pan Janata stál v čele jednoduchého neregulovaného fondu, který našim klientům nenabízíme a ani nabízet nemůžeme. Jsme součástí oficiál­ní distribuce, která je pod přísným dohledem ČNB. Ta je nákladná a časově náročnější, protože chrání klienta. Poradce musí zjistit potřeby klienta, nechat jej vyplnit investiční dotazník a sepsat s ním záznam o schůzce. My jako investiční zprostředkovatel pak tyto obchody evidujeme a vedeme k nim investiční deník, který je přístupný ČNB,“ říká Jan Šimek, manažer investičního zprostředkovatele SAB servis.

Podle něj se ale vždy najdou jednotlivci, kteří hledají zkratky. „Ti obejdou legální distribuci, nás jako investičního zprostředkovatele a napřímo sjednávají neregulovaný produkt. Ti by měli nést odpovědnost spolu s Janatou, protože poškodili klienta a měli z toho prospěch,“ dodává Šimek. Firma také ihned s Martinou Lamprechtovou a několika dalšími poradci ukončila spolupráci a od celého případu se distancuje.

„Nám je v podstatě jedno, jestli pan Janata skončí v teplákách, nám jde o uspokojení našich pohledávek v co největší míře,“ říká insolvenční právník Michal Žižlavský.

Archiv

„Domníváme se, že uplatňování nároků prostřednictvím trestního řízení může být nejrychlejší cestou, jak dostat peníze či alespoň jejich část zpět,“ říká advokát Radim Kubica z Frýdku-Místku.

Archiv

„Nemyslíme, že hlavní díl zodpovědnosti leží na nás. Pokud by se tím finanční arbitr skutečně zabýval, a dokonce rozhodl o naší odpovědnosti, pak je to precedent, který zcela ovlivní trh a celou finanční distribuci to dramaticky zdraží,“ namítá Šimek.

Advokát Kuboň trvá na roli zastřešujících firem, které podle něj za své zástupce odpovídají. Zároveň ale souhlasí s tím, že vina jde napříč trhem a týká se zejména chování konkrétních poradců v terénu.

„Byli jako sekta, výše jejich provizí byla naprosto šílená. Tyto provize navíc často obratem sami investovali do Growing Way. Je docela úsměvné, že jsou to mnohdy sami poradci, kdo se dnes pasuje do role poškozených,“ naznačuje pražský advokát a poukazuje tím i na slezské klienty Radima Kubici.

Janata v zákopu

Ačkoli tábory advokátů zaujaly v případu různé pozice, všichni se shodují, že velké finále hry o miliardu z Growing Way se dříve nebo později odehraje na půdě insolvenčního soudu. Ostatně tam se bude příběh pochybného investičního snu mladého makléře vyprávět nejvěrněji. Zatímco nyní se všichni aktéři včetně veřejnosti odvolávají na polooficiální úniky informací z vyšetřovacího spisu, v insolvenci se nejpřesněji ukáže, kdo komu a proč vlastně dluží.

I proto je s podivem, že sám Janata v případu zjevně zcela vyklidil pozice. U insolvenčního soudu propásl stanovenou lhůtu na vyjádření se k Žižlavského insolvenčnímu návrhu, nedodal potřebný soupis majetku a závazků. Mohl ho zpochybnit, naznačit okolnosti svého pádu nebo ještě dříve návrh sám podat, a získat tak jisté manévrovací možnosti. Místo toho zvolil cestu pasivity, a soud tedy zřejmě každým dnem rozhodne o úpadku firmy na základě právní fikce Janatova souhlasu s návrhem. Do měsíc trvajícího řízení se zatím totiž vůbec nezapojil, což potvrzuje i Michal Žižlavský, který dosud ani neví, kdo z advokátů Janatu a jeho společnost zastupuje.

I to naznačuje, že Janata má do zkušeného šíbra s potřebným zázemím, právní a ekonomickou infrastrukturou dost daleko. Ostatně někteří lidé z trhu popisují, jak krátce po svém zatčení a zablokování peněz a majetku obcházel přátele v Praze, aby mu půjčili peníze na právní zastoupení. Jestli pochodil, není jasné. Sám v posledních dnech nebral telefon a nereagoval ani na zaslané otázky.

Podle informací týdeníku Hrot na své obhajobě spolupracuje s advokátní kanceláří CS Partners Michala Smečky a se zkušeným právníkem Karlem Čelikovským. I s nimi se redakce Hrotu pokoušela spojit, ale bez výsledku. Těžko tak spekulovat, jestli je zdánlivá nečinnost jeho právního týmu jen součástí vyčkávací strategie, nebo zda jej příliš vytěžuje práce na samotném trestním řízení, kde jde Janatovi přece jen o víc než o peníze. A taková práce není zdaleka tak na očích. V samotné rekordní kauze tak ale mezitím přebírají otěže jiní hráči a pro Janatu bude těžké se z jejich vleku vymanit.