Krach skupiny Arca míří do klíčového hlasování. Co čekat od velkého finále?
Největší krach v novodobé historii Česka se blíží svému rozuzlení. V pondělí budou hlasovat věřitelé o přijetí reorganizačního plánu, který pro dlužníka vypracovala poradenská společnost PwC. Má šanci na úspěch?
šéfreportér
Partner PwC a český expert na restrukturalizace Petr Smutný společně s týmem nachystali obsáhlý plán, jak nepřehlednou a složitě strukturovanou skupinu Arca, kterou navíc táhnou ke dnu dluhy od patnácti do sedmnácti miliard korun, přestavět tak, aby z ní věřitelé viděli alespoň část peněz zpět.
Podle tohoto plánu nezajištění věřitelé – tedy všichni kromě J&T Banky – získají v případě reorganizace z českého řízení 31,17 procenta svých pohledávek. V českém a slovenském řízení dohromady by nezajištění věřitelé měli ze svých pohledávek obdržet padesát procent.
„Podstatou plánu je nejprve zjednodušení a narovnání komplikované struktury firem nacházejících se na Kypru či na Maltě a jejich vložení do nového fondu Noah,“ říká k plánu Smutný. Nově vzniklou firmu má řídit správní rada, jehož obsazení by měli mít pod kontrolou právě věřitelé.
Zároveň už teď je jasné, že vítězem řízení se stala J&T Banka, která ustála některé snahy o zpochybnění jejího zajištění, a dle plánu získá zpět sto procent svých pohledávek, a to relativně brzy.
Plán jinak počítá s výplatou ostatních věřitelů v horizontu pěti let. Vůči plánu se v minulosti ostře postavili některé věřitelské proudy v čele s brněnským fondem IFIS a advokátem Janem Langmeierem. Právě IFIS se ještě minulý týden snažil oslovit věřitele s tím, že konkurz může být nejlepším řešením. A za příklad uvádí třeba úspěšný prodej hotelu Savoy ve Františkových Lázních právě v rámci konkurzu. Společnost Františkovy Lázně Savoy je totiž dceřinou společností skupina Arca, avšak její úpadek nakonec režírovali právě advokáti fondu IFIS.
Savoy byl insolvenčním správcem Davidem Jánošíkem v minulých týdnech vydražen a prodán za téměř 154 milionů korun. Věřitelé hotelové společnosti tak získají zpět sto procent svých pohledávek. „Konkurz Františkových Lázní Savoy je mimořádně úspěšný, protože kvalitně realizovaný konkurz vedený kvalifikovaným správcem, jako je Ing. Jánošík, je pro věřitele rozhodně výhodnější než nepřipravená nebo zdlouhavá reorganizace. Věřitelé chtějí maximální návratnost svých prostředků a to se podařilo,“ uvedl k uzavření prodeje majoritní vlastník fondu IFIS Marek Indra.
V minulých dnech, pár dní před schůzí věřitelů, se ale objevily pochybnosti o tom, zda k prodeji skutečně dojde. Indra ale tyto podle něj účelově vypouštěné informace odmítl. V minulých dnech kupec doplatil na účet majetkové podstaty celou kupní cenu.
Oponenti skupiny IFIS a zastánci reorganizace skupiny Arca Investments ale upozorňují, že prodej jednoho hotelu není ideálním příkladem pro řešení v rámci celé skupiny. Prostor pro takto jednoduché zpeněžování majetku v Arce zas tolik není. Velkou část majetku totiž tvoří pohledávky za zahraničními entitami skupiny a různé projekty v rozvojové fázi. I proto se mnozí nakonec přece jen přikloní k reorganizaci.
„Není to ideální, nejistot je tam opravdu mnoho a postavení zejména nezajištěných věřitelů v plánu není zrovna silné, ale strašák konkurzu je větší,“ říká nejmenovaný zástupce jednoho z významných věřitelů.
Celý minulý týden probíhaly mezi věřiteli intenzivní diskuse. Klíčové je vnitřní referendum ve spolku AVEA, který tvoří zřejmě největší věřitelskou skupinu. Pokud bude nadále držet pohromadě koalice, která na minulé schůzi věřitelů podržela dlužníka, správce Leeho Loudu a prosadila cestu reorganizace, jsou šance na přijetí plánu z dílny PwC poměrně vysoké.