Hrot24.cz
Stát chystá změnu hazardní legislativy

Shutterstock.com

Stát chystá změnu hazardní legislativy

Ministerstvo financí pracuje na úpravě zákona o hazardních hrách. O konkrétních změnách zatím nechce hovořit.

Jan Brož

Jan Brož

redaktor

Již šest let platí v Česku zákon o hazardních hrách, který do odvětví přinesl poměrně přísná pravidla a spolu s obecními vyhláškami omezujícími hazard vedl i k výraznému úbytku hracích automatů. I další opatření, jako je rejstřík vyloučených osob, přinesla zvýšenou regulaci do odvětví, které nechal stát v minulosti nekontrolovaně bujet se všemi negativními dopady na společnost.

Podle ministerstva financí se norma osvědčila, z loňského vyhodnocení dopadů však vyplynulo několik návrhů úprav, kterými by bylo dobré se zabývat. Resort nyní potvrdil, že na novele zákona skutečně pracuje. „Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí pracuje na přípravě úpravy právních předpisů v oblasti hazardních her právě v návaznosti na proběhlou analýzu Hodnocení dopadů regulace zákona o hazardních hrách a souvisejících právních předpisů,“ uvedl Šimon Blecha z oddělení komunikace ministerstva.

Z hodnocení mimo jiné vyplynulo, že pozornost by se měla zaměřit především na oblast internetového sázení. To se díky technologickému pokroku překotně vyvíjí a přebírá stále větší podílí z celého 33miliardového hazardního trhu. K rozvoji online hraní přispěl i covid a lockdowny, kamenné herny zůstaly zavřené a hráči byli doma.

Analýza nicméně navrhuje i některé změny v oblasti tradičního hazardu. Jde například o rozdílné podmínky pro fungování heren a kasin. Podle majitele sítě šesti desítek heren a kasin Gelp Pavla Zákravského je současná úprava v některých ohledech zbytečně přísná, zatěžuje provozovatele, aniž by přispěla k ochraně závislých hráčů. Takoví se podle něj dnes už v legálních hernách prakticky nevyskytují.

„Jako provozovatelé takové hráče ani nechceme. Závislý hráč je neštěstí pro rodinu a komunitu. Jako každý byznys však chceme hráče, který je předvídatelný a chodí pravidelně. Závislý hráč v kasinu jednorázově prohraje velké peníze a pak dlouho nepřijde,“ říká Zákravský. Podle něj školený personál hráče s podezřelým chováním vyzývá k odchodu.

Hodnocení platné legislativy dává v úvahu sjednocení podmínek pro provoz herny a kasina. Neříká však, zda by to mělo být směrem k benevolentnějšímu režimu kasin, nebo k přísným pravidlům pro herny, jako je omezená otevírací doba a limit maximální sázky stanovený na sto korun. A konkrétní nechce být ve svých záměrech ani ministerstvo. „V momentální fázi je předčasné hovořit o jednotlivých parametrech navrhované úpravy,“ uvedl Blecha.