Boj s legislativou EU
Semínka v ohrožení: Evropská legislativa pod palbou kritiky
Nové nařízení Evropské komise o rostlinném rozmnožovacím materiálu vzbuzuje ostré debaty napříč Evropou. Podle řady neziskových organizací, včetně českého spolku Semínkovna, hrozí nebezpečí pro biodiverzitu i svobody farmářů a zahrádkářů. Spolek se proto připojil k otevřenému dopisu adresovanému evropským ministrům zemědělství a novému komisaři pro zdraví Olivérovi Várhelyimu.
„Současný návrh ohrožuje diverzitu našich pěstovaných rostlin a základní práva farmářů a zahrádkářů. Neměli bychom přijít o možnost sklízet, vyměňovat nebo prodávat vlastní semena,“ varuje Magdalena Prieler, expertka na osivovou politiku z organizace Arche Noah, která iniciovala petici „Biodiverzita na vidličce“. Dokument podepsalo přes 160 tisíc občanů napříč Evropou.
Ochrana diverzity i svobod pěstitelů
Evropská komise v červenci 2023 představila legislativní návrh, který řada odborníků a aktivistů považuje za regulační past. Mezi největší obavy patří možné omezení práv zahrádkářů a farmářů volně nakládat se svými semeny. Dobrovolné iniciativy, jako jsou semenné knihovny, by mohly být označeny za profesionální operátory a podléhat povinné registraci.
„Definice v nařízení je nebezpečně široká. Pokud se nezmění, hrozí zbytečná byrokracie a omezení iniciativ, které uchovávají lokálně adaptované odrůdy,“ upozorňuje Klára Hrdá, jednatelka Semínkovny. Podle ní je třeba, aby Evropský parlament prosadil jasněší pravidla, která zohlední i nekomerční účely.
Kritika míří i na to, že návrh nedefinuje jasně podmínky pro uvádění rostlinných materiálů do oběhu. Obavy vzbuzuje například možná preference hybridních odrůdy, které jsou závislé na pesticidech a syntetických hnojivech, před tradičními variantami.
Legislativní boj o budoucnost pěstování
Evropský parlament už v dubnu 2024 navrhl úpravy, které by měly zajistit ochranu biodiverzity a zjednodušit podmínky pro lokální pěstitele. Vyjednávání pokračuje a klíčová rozhodnutí se očekávají v roce 2025 během polského předsednictví Rady EU.
„Tím, že se spolek Semínkovna připojil k otevřenému dopisu, ukazujeme solidaritu s celoevropskou snahou chránit nejen semena, ale i práva těch, kteří se starají o jejich zachování,“ zdůrazňuje Hrdá. Organizace se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu zahrádkářů skrze svou síť semenné knihoven.