Semena pro budoucnost: Arktický trezor přijal rekordní počet vzorků z celého světa

www.shutterstock.com

Semena pro budoucnost: Arktický trezor přijal rekordní počet vzorků z celého světa

Svalbardský globální semenný trezor, známý jako "trezor soudného dne", ve středu přijal rekordní počet nových vzorků semen, což podtrhuje rostoucí význam tohoto úložiště jako pojistky pro ochranu světové zemědělské diverzity v době rostoucích environmentálních a společenských hrozeb. Do jeho podzemních prostor, vytesaných hluboko v permafrostu na norském ostrově Spitsbergen, přibylo přes 30 tisíc nových vzorků, a to od nejvyššího počtu přispěvatelů od roku 2020.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Význam a role semenného trezoru

Tento trezor, otevřený v roce 2008, slouží jako globální pojistka pro ochranu genetické rozmanitosti rostlin. Vzhledem k narůstajícím problémům spojeným s klimatickými změnami a konflikty po celém světě je záloha semen klíčová pro zajištění potravinové bezpečnosti. Jak uvedl ředitel organizace Crop Trust Stefan Schmitz, záloha tohoto typu je nyní důležitější než kdy dříve: „V současnosti je přes 700 milionů lidí v 75 zemích světa vystaveno ohrožení potravinové bezpečnosti kvůli klimatickým změnám a konfliktům.“

Nové příspěvky: Bolívie a Čad

Mezi letošními novými příspěvky vyniká první příspěvek z Bolívie, který pochází ze 400 let staré univerzity, což podtrhuje historický význam této instituce. Byl sestaven ve spolupráci se 125 místními farmářskými rodinami, které přispěly unikátními druhy semen adaptovanými na specifické podmínky andského regionu.

Dalším nováčkem je Čad, který přispěl 1 145 vzorky semen, včetně sezamu, rýže, kukuřice a prosa – plodin adaptovaných na tamní klimatické podmínky.

Sbírka zahrnuje také semena zeleniny, luštěnin a bylin z okupovaných palestinských území, které dodala organizace Union of Agricultural Work Committees.

Důležitost trezoru v praxi

Trezor se již v minulosti osvědčil jako neocenitelná pojistka – mezi lety 2015 a 2019 pomohl obnovit sbírky semen zničené během syrského konfliktu. Vzhledem k citlivosti uchovávaných materiálů se komory trezoru otevírají pouze dvakrát až třikrát ročně, aby se minimalizovalo vystavení vzorků povětrnostním vlivům, které by mohly ohrozit jejich dlouhodobou životaschopnost.

Strategická poloha a dlouhodobá ochrana

Strategická poloha trezoru na odlehlém ostrově mezi evropskou pevninou a severním pólem využívá přírodní ochranu permafrostu pro dlouhodobé uchování semen. Tato poloha poskytuje unikátní bezpečnostní pojistku pro budoucí generace.