Zaminované území, ilustrační foto

Shutterstock.com

Rus Rusovi vlkem. Nejlepší piloti dronů přišli o život kvůli minám

Během rotace ruských vojáků přišli čtyři operátoři dronů o život, protože se stali obětí nášlapných min, které tam nastražili jiní ruští vojáci.

František Novák

Bezmyšlenkovité zaminování ústupových cest stálo život čtyři ruské vojáky, kteří byli specialisty na ovládání dronů. Přiznal to na sociální síti Telegram Alexandr Chodakovskij, Kremlem dosazený vojenský velitel samozvané Doněcké lidové republiky.

Operátoři bezpilotních letadel byli nasazeni u osady Novodoněcke nedaleko Vuhledaru, kde se dlouhé měsíce svádějí těžké boje mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. V únoru zde došlo k největší tankové bitvě ukrajinské války, kdy Rusové přišli podle Kyjeva o 130 kusů těžké techniky.

Chodakovskij dodal, že se během rotace vojáků „nejednou objevily miny naší vlastní výroby“. K nešťastné události došlo ještě před ukrajinskou ofenzivou, jež podle něj v oblasti probíhá. „Nepřítel, který poznal naše slabé stránky, zvyšuje své úsilí,“ dodal.

Ukrajinská strana bojové aktivity na frontě nekomentuje a naopak vyzvala své vojáky k informačnímu embargu. Kreml nicméně tvrdí, že byl ukrajinský „pokus o protiofenzivu“ na této části fronty odražen. 

Nekomentujeme ruská tvrzení

„Nemáme takové informace a nekomentujeme žádné nepravdivé zprávy,“ řekl mluvčí ukrajinské armády agentuře Reuters. Šéf ukrajinské rady bezpečnosti Oleksij Danilov zdůraznil, že válka s Ruskem bude pokračovat až do úplného vítězství Ukrajiny.

Na chování ruských vojáků pravidelné armády si stěžuje i Jevgenij Prigožin. Žoldnéři jeho soukromé armády – wagnerovci – měli mít problémy se stahováním z oblasti Bachmutu kvůli zaminování ústupových cest. Nicméně většina jeho vojáků už se měla z města, které dlouhé měsíce za cenu vysokých ztrát dobývali, stáhnout.

Prigožin uvedl, že se na ústupových trasách nacházejí stovky protitankových min. Odpovědnost za to nese ruské ministerstvo obrany a celý případ by měl být důkladně vyšetřen a viníci potrestáni. Jedná se podle něj o příkazy „z vyšších míst“.

Situaci ve válce mezi oběma „bratrskými zeměmi“, které byly součástí Sovětského svazu, dále výrazně vyhrotila exploze ve vodní elektrárně na hrázi Kachovské přehrady, která patří mezi největší vodní díla na Ukrajině. Nádrž byla 25krát větší než přehrada Orlík, zadržovala přes osmnáct kilometrů krychlových vody, na délku měřila 230 kilometrů a na šířku až 25 kilometrů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Kreml z ekologického terorismu a dodal, že Rusko tím rovněž přiznává, že přijde o Krymský poloostrov, který Putin před devíti lety anektoval. Zničení přehrady mimo jiné znamená, že poloostrov přichází o dodávky pitné vody z Dněpru.