Průmyslová výroba padá. Ale ne ve všech odvětvích
Papírenský, potravinářský a farmaceutický průmysl v březnu navzdory útlumu ekonomiky rostly.
redaktor
Omezení výroby po vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření čínské chřipky vážně zasáhlo český průmysl. Průmyslová produkce v březnu 2020 klesla v meziročním srovnání o 10,8 procenta, což není velké překvapení. Nečekané může být spíše to, že i v krizové situaci si některá odvětví polepšila.
Jak vyplývá z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem, papírenský průmysl zaznamenal v březnu meziroční nárůst produkce o 13 procent. O něco pomaleji rostlo i odvětví zpracování dřeva. O necelých sedm procent se oproti loňskému březnu zvedla výroba potravin a léčiv.
Naopak na celkovém poklesu měla největší podíl padající výroba automobilů (meziročně o téměř 26 procent), průmyslových strojů a zařízení a také výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů. Tržby průmyslových podniků v běžných cenách meziročně klesly o 9,5 procenta. Vývoz se snížil o téměř 12 procent, naopak propad dodávek na domácí trh byl poloviční – minus šest procent.
Jak upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler, tuzemská průmyslová výroba klesla méně, než analytici odhadovali. Stejně tak je zatím propad mírnější než za minulé krize; na počátku roku 2009 průmyslová produkce v Česku padala v meziročním srovnání o více než 20 procent. „Je pravděpodobné, že dubnový pokles průmyslu se bude pohybovat v obdobné intenzitě. To však nebude vzhledem k zastavení výroby v automobilkách až tak překvapivé,“ dodává Jakub Seidler.
Současně se ukazuje, jak úzce je český průmysl propojen s německým. Březnový pokles výroby v Německu byl podobný jako u nás, konkrétně minus 11,6 procenta. Propad výroby v automobilovém průmyslu u západních sousedů přesáhl 31 procent.