Postbrexitové drama. EU a Británie na sebe útočí kvůli vakcínám
Napětí mezi Evropskou unií a Velkou Británií roste i po brexitu. Předmětem nejnovějšího sporu jsou vakcíny. Útočí hlavně Brusel, Londýn se tvrdě brání.
webeditor
Když koncem ledna francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že britská vakcína AstraZeneca je prakticky neúčinná pro lidi nad 65 let, spustilo to v celé Evropě velké pozdvižení. A Brity, kteří jsou na vlastní vakcínu hrdí, to pobouřilo.
Podobné výroky poté opakovali i další přední evropští politici. Britové se na ně za to teď zlobí a tvrdí, že jejich zavádějící prohlášení poškodila Británii a její očkovací strategii. Podle ministra dopravy Granta Shappse se od té doby mezi Brity zájem o očkování AstraZenecou snížil. Navzdory tomu, že i sama Francie přes Macronova slova nakonec vakcinaci britským přípravkem doporučila.
„Z Evropy bohužel zaznělo několik různých prohlášení, včetně mylných informací o účinnosti některých vakcín. Nakonec byly vyvráceny, ovšem ne předtím, než stihly napáchat škody. Je to velmi nešťastné. My jenom potřebujeme lidi naočkovat a chceme, aby to samé udělal i svět,“ řekl Shapps v rozhovoru pro Times Radio.
Další kolo vzájemného osočování rozpoutal předseda Evropské rady Charles Michel, který v prohlášení na webových stránkách úřadu odmítl nařčení z toho, že se Evropská unie při očkovací strategii a distribuci vakcín nechává ovlivňovat nacionalismem. Podle něj se EU o vakcíny dělí i s ostatními státy a úspěch očkování v Izraeli je do velké míry spojen s tím, že většina vakcín tam zamířila z Bruselu.
„Fakta nelžou. Spojené království a Spojené státy americké zavedly naprostý zákaz vývozu vakcín a jejich složek vyrobených na jejich území. Evropská unie nikdy nepřestala vyvážet,“ uvedl Michel.
Svým prohlášením vyvolal u druhé strany ostrou odmítavou reakci. Ministr zahraničí Dominic Raab napsal Michelovi dopis, v němž proti takovému nařčení protestuje a tvrdí, že Británie nezadržela jedinou vakcínu. Zároveň si do Londýna pozval vysoce postaveného diplomata z EU na vysvětlující schůzku.
Vakcínové ostřelování je další eskalací napětí mezi oběma stranami po prosincovém odchodu Velké Británie z EU, píše agentura Bloomberg. V tomto bodu má teď Británie jednoznačně navrch, také kvůli jednodušší vyjednávací pozici s farmaceutickými firmami. Zatímco na ostrovech už je naočkována přibližně třetina populace, v Unii činí proočkovanost pouhých šest procent.