Hrot24.cz
Palivové dřevo jde na dračku, jeho cena je trojnásobná

Palivové dřevo jde na dračku, jeho cena je trojnásobná

Strach, že si v zimě kvůli omezeným dodávkám ruského plynu nezatopí, žene lidi s několikaměsíčním předstihem k prodejcům dřeva. Oproti minulému roku jsou ceny až třikrát vyšší.

Pavel Baroch

Pavel Baroch

redaktor

Tomáš Broukal prodává palivové dřevo v okrese Praha-východ. V poslední době má tolik zákazníků, že si zájemci na buk, břízu nebo smrk musí počkat až několik měsíců. „Vzhledem k velkému množství objednávek není možný okamžitý prodej. Pouze na objednání,“ stojí na jeho facebookové stránce. „Zájem je čtyřnásobný,“ říká posléze do telefonu. Lidé si na dodávku paliva pro své kotle a kamna musí počkat čtrnáct dní až tři měsíce – podle toho, jaké dřevo si objednávají.

Zájem o dřevo nebo dřevní pelety začal růst už loni na podzim poté, co se začala zvedat cena elektřiny a plynu. Další vlna přišla po napadení Ukrajiny Ruskem. „V dubnu, kdy se regulérně začalo strašit s vypínám plynu, začaly poptávky po dřevních palivech enormně narůstat po celé Evropě,“ sdělil Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. 

Například vedení západočeských Dobřan kvůli ohromnému zájmu o dřevo nedávno zastavilo prodej dřeva na topení z městských lesů přespolním, aby zbylo na obyvatele města. Policisté rovněž evidují větší počet krádeží palivového dřeva, výjimkou nejsou ani organizované skupiny, které podnikají loupeživé výpravy do lesů.

Se vzrůstajícím zájem o palivové dřevo roste současně i jeho cena. Oproti minulému roku je v průměru trojnásobná. Je to také tím, že vedle malých odběratelů ho nakupují i velké zdroje. „Teplárny a elektrárny mají extrémní poptávku po štěpce a dřevní pilině, kterou samy spotřebovávají nebo ji spoluspalují s uhlím. Nahrazují tím chybějící plyn a zdražují nám vstupy například pro výrobu pelet a briket,“ sdělil předseda klastru Vladimír Stupavský. Dodal, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících a letech. I tak podle něj stále zůstávají dřevní paliva nejlevnějším a nejekologičtějším palivem v České republice i v Evropě.

Klastr Česká peleta kritizoval vládní rozhodnutí, podle něhož mají české domácnosti v rámci úsporného tarifu dostat na zimní sezonu až šestnáct tisíc korun coby finanční náplast na zvýšené ceny tepla. Organizaci vadí, že se to týká pouze lidí, kteří vytápějí plynem nebo elektřinou. Mimo jsou rodiny, které topí právě dřevem nebo dřevními peletami.

„Cena u dřevních paliv také výrazně narostla, tak proč by domácnosti, které takto topí, a chovají se navíc ekologicky, nemohly získat stejnou podporu jako u plynu nebo elektřiny?“ sdělil předseda klastru Vladimír Stupavský. Dodal, že chce na toto téma jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby se případné změny v programu stihly ještě před topnou sezonou.

Stupavský připomněl, že dřevem a dřevními palivy topí asi 1,5 milionu tuzemských domácností. Většinou to jsou střední a nízkopříjmové vrstvy, na něž má zdražování silný ekonomický dopad. Vláda by se podle Stupavského měla inspirovat v Polsku, kde tamní kabinet rozhodl o jednorázovém příspěvku tří tisíc zlotých (asi 15,4 tisíce korun) domácnostem, které topí jiným pevným palivem – uhlím.