Ostuda (nejen) pro britské námořnictvo. Nefunkční letadlová loď ukazuje, že Británie ztrácí prestiž
Letadlová loď Queen Elizabeth za 3,7 miliardy dolarů nemohla vyplout na cvičení NATO, protože měla porouchaný lodní šroub. Znamená to i velkou ostudu pro britské námořnictvo a nepřímo to ukazuje na klesající prestiž britské armády.
redaktor
Chlouba britského námořnictva, letadlová loď Queen Elizabeth, je ve službě teprve od roku 2020. Když ale mělo největší plavidlo britského námořnictva vyplout z přístavu v Portsmouthu, aby se zúčastnilo nejrozsáhlejšího cvičení zemí NATO od rozpadu Sovětského svazu, admiralita musela oznámit, že je vlajková loď neschopná pohybu, protože má porouchaný lodní šroub.
Během námořních manévrů u pobřeží Norska ji nahradí její „dvojče“, letadlová loď Prince of Wales. Připomíná se, že tato loď měla naopak problémy s pohonem před osmnácti měsíci (oprava zabrala devět měsíců) a při cvičení s Kanadou a Spojenými státy ji musela na oplátku nahradit Queen Elizabeth.
Aby toho nebylo málo, před třemi týdny se srazily dvě britské válečné lodě v přístavu v Bahrajnu. Karamboly a poruchy plavidel britského námořnictva ukazují, že Spojené království už nedokáže držet krok s největšími námořními mocnostmi světa, zejména se Spojenými státy a Čínou, rýpl si Business Insider.
Bezpečnostní analytici připomínají, že by nyní britské námořnictvo nedokázalo efektivně zasáhnout na několika místech světa, pokud by to bylo potřeba. Například v oblasti Perského zálivu, Adenského zálivu a Rudého moře, kde jemenští Hútiové ohrožují nejvytíženější námořní trasy světa. Už nyní v této oblasti námořnictvo posiluje svou přítomnost.
Pokud by ale mělo podpořit spojence v jihovýchodní Asii proti Číně, nebo teoreticky v Černém moři proti Rusku, už by mělo zásadní problémy. Bývalý velitel námořnictva Tom Sharpe varoval, že porouchaná Queen Elizabeth znamená, že nyní Británie nemá možnost vyslat do oblasti Rudého moře žádnou letadlovou loď.
Problémy britského námořnictva přicházejí v době, kdy i britský parlament konstatoval, že připravenost armády na potenciální dlouhotrvající konflikt je nedostatečná a potýká se s personálními problémy, schopní lidé armádu opouštějí. Výbor pro obranu Dolní sněmovny zdůraznil, že ozbrojené síly monarchie jsou přetížené a jsou pod neustálým personálním tlakem. Bojové schopnosti britské armády tak upadají.
„Generál lord Houghton (bývalý náčelník britského generálního štábu a nyní člen Sněmovny lordů – pozn. red.) poukázal na nedostatek dostupných plavidel a dále poznamenal, že vysoký podíl nefunkčního námořního vybavení je docela znepokojující,“ uvádí sněmovní zpráva. Britské ministerstvo obrany ale tvrdí, že technické závady i na nejmodernějších lodích jsou běžné.
Britský generál ve výslužbě Richard Barrons ještě před poruchou letadlové lodi Queen Elizabeth prohlásil, že je britské námořnictvo závislé na podpůrných lodích svých spojenců. „Existuje nesoulad mezi vojenskými ambicemi Spojeného království a jeho schopnostmi,“ řekl pro Financial Times. Pokud by se Británie dostala do přímého vojenského konfliktu, měla by armáda problémy, dodal.