DOTACE NA FVE
Od února se výrazně mění dotace na fotovoltaiku. Zájem výrazně klesne, varují experti
jkr
Stát letos sníží podporu pro domácnosti na pořízení solárních elektráren. Nově budou dotace určeny na fotovoltaické elektrárny (FVE) s výkonem maximálně do pěti kilowattů (kW), což je polovina dosud podporovaného výkonu. Klesne i maximální výše dotace. Vyplývá to z dokumentů k novým podmínkám dotačního programu NZÚ.
„Tuto diskriminaci považujeme za neudržitelnou a neodůvodnitelnou. Ministrovo zdůvodnění nedostatkem prostředků považujeme za nepodložené,“ řekl předseda komory Štěpán Chalupa. Za diskriminační označil například podmínky dotací pro solární parky nebo preferenci zateplování a dalších opatření na úsporu energie, kterou jdou podle komory na úkor fotovoltaiky pro domácnosti.
Podle něj lze nové peníze pro domácnosti najít například v uvažovaných sedmi miliardách, které jsou aktuálně plánovány pro podnikatelské projekty samostatných obřích bateriových úložišť. „Ty ale dotace nepotřebují, protože mají výbornou návratnost i bez nich. Pokud stát podporuje každý panel na poli, musí i každý na střeše,“ podotkl Chalupa.
V České republice bylo loni zprovozněno 44 593 nových fotovoltaik, což je meziročně o 38 106 méně. Loňský instalovaný výkon 967 megawattů (MW) je ale stejný jako v rekordním roce 2023. Příčinou tohoto vývoje je podle Solární asociace ČR klesající počet instalací na rodinných domech, přibývají naopak velké a podnikatelské instalace.
Zájem o fotovoltaické elektrárny na rodinných domech výrazně klesl a propad zájmu zřejmě bude pokračovat. Až polovina firem na trhu by mohla skončit, týkat se to může i 400 podniků. Na konferenci Den starostů měst a obcí, která byla součástí výstavy Infotherma, to v úterý v Ostravě novinářům řekli zakladatel a ředitel sdružení iKomunita Leopold Benda a obchodní ředitel iKomunity Lukáš Velký. Sdružení poskytuje technické řešení inteligentního sdílení energie pro bytové domy, města a obce.
„Za poslední rok, možná rok a půl, dramaticky klesl zájem o fotovoltaickou elektrárnu v České republice v oblasti rodinných domů,“ řekl Velký, který je i obchodním ředitelem společnosti BlueBen servisní.
Důvodem podle něj, že cena elektrické energie, která vzrostla po zahájení invaze Ruska na Ukrajinu, už klesla. Lidé, kteří o investici do fotovoltaiky přemýšleli, ji buď už udělali, nebo na ni neměli peníze a po zlevnění elektřiny jejich zájem ochabl. Podmínky upraveného dotačního programu NZÚ podle Velkého nejsou takové, aby zájem oživily.
„Kvůli legislativě se výrazně prodraží fotovoltaiky na rodinné domy, zároveň se snížila dotace, takže očekávám zase propad zájmu třeba o 50 – 60 procent v rámci trhu rodinných domů. Čeká se, že klidně polovina firem buď zanikne, skončí v insolvenci, nebo se přeorientuje na něco jiného. Prostě není tady prostor pro počet firem, co tady býval,“ řekl Benda, který je také jednatelem společnosti Benekov Esco.
Ředitel obchodu Bidli Technologie Jan Kakos řekl, že se sice podpora pro fotovoltaické elektrárny zdánlivě snižuje, ale se snižujícími se cenami za technologie jsou i dnes nejvýhodnějším rozhodnutím. „Zatímco v roce 2022 byla průměrná cena za fotovoltaickou elektrárnu cca 550 000 korun, dotace byla 200 000 korun. Tedy pro klienta investice 350 000 korun. Dnes stejná technologie průměrně stojí cca 350 000 korun a dotace je až 140 000 korun. Dnes tak investice pro klienta je i přes nižší dotaci cca 210 000 korun,“ uvedl Kakos.
Hladík: Lidé dostanou peníze předem
Zásadní novinkou programu NZÚ pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež začala v pondělí v Ostravě. Resort tvrzení o diskriminačním nastavení NZÚ odmítá.
Změny v NZÚ se týkají pouze rodinných domů, u bytových domů bude podpora pokračovat za nezměněných podmínek. Příjem žádostí v upravené výzvě začne 20. února a podmínky budou platit celý rok. Ministr řekl, že ministerstvo a SFŽP budou podmínky výzvy upravovat pravidelně každý rok. „Chceme zvednout míru renovace a naším cílem je podpořit především komplexní řešení, komplexní renovace. Proto přicházíme se zjednodušením, se sjednocením podmínek,“ řekl Hladík.
Míra podpory se bude odvíjet od toho, o jaký typ renovace půjde. „Padesátiprocentní podpora je u projektu Oprav dům po babičce, to je komplexní míra renovace. Zhruba třicetiprocentní podpora je potom u dílčích úprav, to znamená u dílčího zateplení, výměny zdroje vytápění nebo instalace obnovitelných zdrojů. Pro lidi, kteří jsou ze čtyřech cílových skupin, jsou senioři, mají příspěvek na bydlení, přídavky na děti anebo invaliditu třetího stupně, tak až do bonusu 250 000 je míra dotace zhruba osmdesátiprocentní,“ řekl ministr.
Zásadní změna podle něj je, že všichni žadatelé dostanou peníze předem. „Dřív si museli renovovat za své a potom zažádat o dotaci. To samozřejmě bylo limitní, protože spousta lidí, kteří třeba nemají tolik finančních prostředků, tak nemají vlastně z čeho zrenovovat,“ řekl Hladík.
Je podle něj možné dotaci i zkombinovat s úvěrem ze stavební spořitelny s výhodnou úrokovou sazbou. Hladík řekl, že to umožňuje renovovat i střední třídě. „Dřív střední třída buďto nedosáhla na to, aby si někde půjčili a mohli potom dostat dotaci, anebo zase nebyla v těch zvýhodněných cílových skupinách. Tady konečně dostává střední třída opravdu možnost dostat dotaci dopředu, a tím být také bonitní u stavební spořitelny směrem k půjčce,“ řekl ministr.