logo České televize

www.shutterstock.com

Novela o rozhlasových poplatcích vyvolává odpor: Firmy varují před skrytou daní

Diskuse týkající se novelizace mediální legislativy, která navrhuje zvýšení poplatků za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo), nabývá na intenzitě. Nové legislativní úpravy vyvolávají znepokojení nejen mezi veřejností, ale i mezi provozovateli soukromých médií. Jedním z nejvíce kritizovaných bodů je rozšíření okruhu poplatníků – povinnost platit by měla zahrnovat každou domácnost nebo firmu, která vlastní chytrý telefon, počítač či tablet. V reakci na tuto situaci soukromá rádia zahájila kampaň nazvanou „Dopis poslanci", jejímž cílem je mobilizovat občany proti této novele.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Kampaň „Dopis poslanci": Občané se brání

Kampaň využívá nově vytvořený web, který umožňuje občanům posílat poslancům a senátorům předem připravené protestní e-maily. Iniciativu podpořila široká škála rozhlasových stanic, včetně Evropy 2, Frekvence 1, Rádia Bonton, Kiss Radia, Rádia Beat, Country Rádia, Rádia Impuls, Rádia Blaník, Hitrádia, Fajn rádia a Rock rádia.

„Vláda místo zákona, který by posiloval nezávislost a transparentnost Českého rozhlasu, předkládá návrh, který pouze zdražuje jeho provoz a přenáší toto břemeno na občany a firmy," uvádí asociace provozovatelů soukromých vysílačů (APSV). Podle APSV vláda ignorovala většinu jejich návrhů, a proto vyzývají veřejnost, aby prostřednictvím kampaně vyjádřila svůj nesouhlas.

Argumenty proti navýšení poplatků: Domácnosti pod tlakem

Hlavní argumenty proti navýšení poplatků zahrnují nadměrné zatížení domácností, nedostatek transparentnosti ve finančním hospodaření veřejnoprávních médií a zastaralou definici veřejné služby. „Jako váš potenciální volič vás žádám, abyste nehlasoval pro návrh zákona, který navyšuje poplatky Českému rozhlasu," stojí v dopise, který mohou občané odeslat poslancům. Dopis dále zmiňuje potřebu nezávislé finanční kontroly nad výdaji Českého rozhlasu a České televize, která podle kritiků dosud neexistuje.

Nejvíce kontroverzním aspektem novely je rozšíření okruhu poplatníků. Poplatky by měly platit všechny domácnosti a firmy s více než 25 zaměstnanci, které vlastní zařízení schopné přijímat televizní nebo rozhlasové vysílání přes internet – včetně chytrých telefonů, tabletů a počítačů. Vláda odhaduje, že tento krok přinese Českému rozhlasu a České televizi přibližně 600 tisíc nových poplatníků. Soukromá rádia a podnikatelské organizace však tento návrh ostře kritizují a označují jej za „skrytou daň", která především zatíží firmy.

„Pro firmy by tento návrh znamenal dramatické zvýšení nákladů – až o stovky procent," varuje asociace. Kritici dále poukazují na to, že podniky budou muset platit poplatky i za zařízení, která nejsou využívána k příjmu vysílání. Například mnoho firem má interní předpisy, které zakazují zaměstnancům sledovat televizi nebo poslouchat rádio během pracovní doby, přesto by musely platit poplatky za tato zařízení.

Politické napětí: Pozměňovací návrhy a legislativní proces

Ve sněmovně nyní probíhá druhé čtení novely, kdy poslanci mohou předkládat pozměňovací návrhy. Nejvíce návrhů předložil poslanec ANO Ondřej Babka, který se zaměřil na zrušení povinnosti platit poplatky za chytrá zařízení a na zachování původní výše poplatků. Opozice se soustředí na zrušení kontroverzních ustanovení, jako je automatická valorizace poplatků na základě inflace, a na zrušení kontroly osobních dat firem.

Český rozhlas a ČT na pokraji finanční krize?

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) varoval, že bez přijetí navrhovaných změn se Český rozhlas a Česká televize dostanou do finančních problémů, které by mohly ohrozit jejich schopnost poskytovat nezávislé zpravodajství. „Veřejnoprávní média plní klíčovou roli v poskytování ověřených informací. Navýšení poplatků je nezbytné, abychom zajistili jejich další fungování a nezávislost na komerčních tlacích," uvedl Baxa. Připomněl také, že poplatky nebyly upravovány od roku 2008.