Neziskovky v problémech. Čekají úspory a propouštění
Sektor nestátních neziskových organizací se obává budoucnosti. Očekávají, že v prvním čtvrtletí příštího roku budou propouštět a osekávat výdaje.
redaktor
Se znepokojivými daty přišlo pravidelné šetření ManpowerGroup Index trhu práce, které zveřejnilo výsledky očekávání firem pro první čtvrtletí příštího roku. Zatímco na trhu obecně roste spíše optimistická nálada a 36 procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, výjimkou jsou sektory vzdělávání, zpracovatelský průmysl a neziskový sektor. Poslední zmíněný, který se mimo jiné zabývá třeba sociální pomocí, ochranou životního prostředí či dalšími veřejně prospěšnými aktivitami, se propadá do beznaděje.
Obecně mají zaměstnavatelé v Česku pozitivní očekávání. V osmi z jedenácti sledovaných odvětví očekávají pro příští čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Nejsilnější náborové plány hlásí odvětví Bankovnictví, finance, pojištění a nemovitosti s indexem +50 procent (64 procent nabírá a 14 procent propouští). Zaměstnavatelé v odvětví IT, technologie, komunikace a média a Velkoobchod a maloobchod hlásí povzbudivé náborové plány s indexem +25 procent (43 procent nabírá, 18 procent propouští), následováni odvětvím Ostatní služby s +19 procenty (35 procent nabírá, 16 procent propouští).
Vladimír Barák
Na nule zůstává sektor vzdělávání, u něhož lze očekávat z hlediska celkového množství zaměstnanců stagnaci. Negativní hodnoty však má zpracovatelský průmysl s indexem -2 procenta (32 procent nabírá, 34 procent propouští). „Jedná se o nejdůležitější sektor z hlediska zaměstnanosti. V porovnání s výsledky šetření z minulosti je zřejmé, že firmy v tomto sektoru svá očekávání prudce přehodnotily na mírný pesimismus,“ podotýká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup ČR. Důvodem je fakt, že na českém trhu je dlouhodobě velký nedostatek pracovníků s nízkou kvalifikací. Firmy tedy již neočekávají velké nábory s vědomím, že nemají odkud nabírat.
Nejslabší hodnotu indexu vykazuje odvětví Neziskový sektor, a to -25 procent (17 procent nabírá, 42 procent propouští). Podle analytiků může být důvodem skepse nejistota z nástupu nové, pravicověji zaměřené vlády a také to, že firmy v rámci koronavirových úspor velmi často omezily své dary na dobročinné aktivity.
Pro neziskové organizace v České republice je financování dlouhodobý problém. Na nejistotu v udržení a rozvoji nestátního sektoru začátkem září upozornila v mezinárodním Indexu udržitelného rozvoje také Americká agentura pro mezinárodní rozvoj. Podle hodnoticí zprávy jsou neziskové organizace v ČR silně podfinancované a vláda (Andreje Babiše, pozn. red.) nesplnila své sliby ke zlepšení financování. Situaci také komplikovala protiepidemická vládní opatření, kdy organizace loni musely na nějaký čas přestat fungovat.