Království dojde ve válce munice do deseti dní, varují britští politici
Armáda není připravena na plnohodnotnou válku, konstatovali poslanci v Londýně. I samotní ministři konzervativní vlády požadují, aby se zvýšily výdaje na obranu, které nyní činí 2,3 procenta britského HDP.
redaktor
James Heappey, který je bývalým vojákem a slouží v konzervativní vládě Rishiho Sunaka jako ministr pro ozbrojené síly (fakticky je podřízeným ministra obrany), v britském parlamentu varoval před tím, že armáda nemá dostatek munice, aby mohla vést v případě rozsáhlého válečného konfliktu delší dobu boje.
Bývalý ministr pro ozbrojené síly v Blairově kabinetu a současný labouristický poslanec John Spellar dokonce tvrdí, že zásoby munice vydrží britským jednotkám pouhých deset dní. „Vojenské cvičení provedené s Američany ukázalo, že armádě dojde munice do deseti dnů,“ varoval Spellar během parlamentní debaty o stavu britské armády.
Ministr Heappey nicméně zdůraznil, že vojáci Spojeného království jsou plně uznáváni jako důvěryhodný spojenec americké armády a britské jednotky stále vzbuzují respekt.
Pochybnosti o připravenosti britské armády ale vyjádřil i konzervativní poslanec a bývalý důstojník Richard Drax. „Chtěl bych zpochybnit skutečnost, že jsme připraveni vést dlouhotrvající válku s ozbrojenými silami, které máme,“ prohlásil s tím, že globální bezpečnostní hrozby jsou stále vážnější a staly se reálnými. Dodal, že armáda je dlouhodobě podfinancovaná a měla by získat z rozpočtu více peněz.
Více financí na obranu požaduje i Heappey s tím, že se situace od konce studené války a rozpadu Sovětského svazu v posledních letech zásadně změnila. „Jak správně řekl ministr zahraničí David Cameron, nyní se nacházíme v předválečné éře,“ vysvětlil konzervativní politik, který nedávno oznámil, že už nebude v následujících volbách do parlamentu kandidovat z rodinných důvodů. I proto skončí i ve vládě.
Třiačtyřicetiletý Heappey je přitom podle deníku The Guardian považován za kompetentního člena vlády, který požaduje navýšení rozpočtu na obranu v souvislosti s rostoucími hrozbami ze strany Ruska. Aktivně sloužil v armádě deset let včetně misí v Afghánistánu nebo Iráku a dosáhl hodnosti majora.
Právě Londýnu ruští politici i propaganda vyhrožují jaderným útokem, protože je království jedním z největších spojenců a podporovatelů Ukrajiny. Výdaje na obranu by se měly zvýšit alespoň na 2,5 procenta britského HDP, nyní to je 2,3 procenta.
V Británii je kritizován i systém náboru nových sil, konzervativní poslanec a bývalý ministr obrany Mark Francois jej označil za směšný, protože je neflexibilní. Heappey uznal, že v posledních měsících armáda zaznamenala vyšší zájem o službu v ozbrojených složkách a měla by to umět co nejlépe využít, aby zájemce neodradilo dlouhé čekání, které trvá až rok.