Hrot24.cz
Klimatická krize způsobila za dekádu škody přesahující 45 bilionů korun

www.chatgpt.com - vytvořeno pomocí nástroje Dall-E 2

Klimatická krize způsobila za dekádu škody přesahující 45 bilionů korun

Podle nejnovější zprávy Mezinárodní obchodní komory (ICC) dosáhly ekonomické škody způsobené extrémními povětrnostními jevy mezi lety 2014 a 2023 částky 45 bilionů korun. Tento údaj se blíží hodnotě přibližně 50 bilionů korun, kterou způsobila globální finanční krize v roce 2008.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

ICC, největší světová obchodní organizace, analyzovala přibližně čtyři tisíce povětrnostních událostí na šesti kontinentech během poslední dekády. Zpráva byla zveřejněna při zahájení konference OSN o klimatických změnách, konané letos v Ázerbájdžánu.

Počet zaznamenaných klimatických katastrof vzrostl o 83 % mezi obdobími 1980-1999 a 2000-2019.

V letech 2022-2023 dosáhly ekonomické škody 10,1 bilionu korun, což představuje 19% nárůst oproti průměrným ročním škodám z předchozích osmi let. Extrémním povětrnostním jevům bylo vystaveno přibližně 1,6 miliardy lidí.

Aktuální situace

V říjnu 2024 způsobily hurikány Helene a Milton škody ve výši 1,15 až 1,82 bilionu korun, především v jihovýchodních státech USA. Tyto události vedly k masivnímu poškození infrastruktury, rozsáhlým výpadkům elektřiny, zaplavení obytných oblastí a evakuaci tisíců lidí. Podle služby Copernicus Climate Change Service bude rok 2024 pravděpodobně nejteplejším v historii měření.

„Data z poslední dekády jednoznačně ukazují, že klimatické změny nejsou problémem budoucnosti. Ztráty na produktivitě způsobené extrémními povětrnostními událostmi se již nyní výrazně projevují v reálné ekonomice,“ uvedl John W.H. Denton AO, generální tajemník ICC.