Klaus: Přijetí eura je nebezpečný politický krok. Chce referendum
Snaha některých politiků urychleně zavést euro je podle exprezidenta Václava Klause vnitropoliticky motivovaná a jen odvádí pozornost od vážných ekonomických problémů.
Autor podcastů
Bývalý prezident republiky Václav Klaus vyzval politickou scénu k obsáhlé debatě o přijetí eura, na jejímž konci by mělo následovat referendum. „Vyzýváme vládu České republiky a prezidenta, aby zanechali svých nejnovějších aktivit žádajících vstup České republiky do ERM II a eurozóny,“ řekl Klaus na tiskové konferenci, kterou svolal jeho institut.
Podle Klause je nutné, aby se na půdě obou komor parlamentu odehrála zásadní debata o přijetí eura.
Bez referenda to nepůjde
Debata by podle bývalé hlavy státu měla vyústit v rozhodnutí, které vzejde od občanů České republiky: „Vyzýváme politickou scénu, aby tak závažné rozhodnutí nebylo provedeno za zády občanů České republiky, vyzýváme politiky, aby byla hledána politická shoda. Na základě celospolečenské debaty.“
Euro budeme muset jednou přijmout tak jako tak, teď je to pouze zástupné téma, které odvádí pozornost od důležitějších problémů Česka, tvrdí hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Podívejte se:
Debata má podle Klause sledovat rozhodující národní zájmy, kterými jsou zejména ekonomická prosperitu a růst životní úrovně tuzemských občanů. Argumenty pro urychlené přijetí eura jsou prý vnitropoliticky motivované a prohlášení prezidenta a dalších politiků má za únik od vážných ekonomických problémů, kterým Česká republika čelí. Vstup do eurozóny je prý neaktuální téma.
Chyba vlády Miloše Zemana
Podle Klause není ve společnosti ani mezi politiky jasná shoda nad přínosy eura. Fanouškům eura vzkázal, že se v jeho výhodách mýlí. Ve svém vystoupení rovněž zalitoval, že vlády nebyly schopné vyjednat podobnou výjimku, jakou má Dánsko (to si po zamítnutí Maastrichtské smlouvy v roce 1992 vyjednalo čtyři výjimky; jedna z nich se týká zavedení eura). „Byla to chyba vlády Miloše Zemana a dalších,“ dodala bývalá hlava státu.
Debatu o euru zahájil v novoročním projevu prezident Pavel výzvou, aby Česko začalo dělat konkrétní kroky k jeho přijetí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu poznamenal, že programové prohlášení vládě neukládá, aby se v tomto volebním období přijetím společné evropské měny zabývala. V současnosti Česko podle něj ani neplní přístupová kritéria.
Z koaličních stran jsou pro přijetí eura především STAN, Piráti a TOP 09, proti se staví ODS.
Další bývalý prezident Miloš Zeman serveru ŽivotVČesku.cz řekl, že euro by odstranilo transakční náklady za směny měn, na druhou stranu by ale Česko přišlo o důležitý nástroj suverénní ekonomické politiky a daňoví poplatníci by případně museli „hradit řecké dluhy“. „Sám nejsem zásadním odpůrcem zavedení eura, ale za určitých konkrétních podmínek, které dosud nebyly splněny,“ uvedl. Zeman nevidí důvod k tomu, aby se o euru konalo referendum.