Vadim Fojtík

Kam nadělil pánbůh ministryni Maláčové

Vadim Fojtík

Vážení čtenáři, do vánočního dvojčísla týdeníku Hrot jsme pro vás připravili mimořádně pestrou nálož textů. Doufám, že vám zpříjemní svátky, které budou kvůli společnému úsilí viru a naší vlády stejně neobvyklé jako celý uplynulý rok.

Církev se učí investovat miliardové částky, které každoročně dostane od státu. Cíl je jasný, zajistit si dlouhodobý příjem a stabilitu. V některých případech to ale na stabilitu a zdařilou investici moc nevypadá, o dlouhodobém příjmu ani nemluvě. Církev aktuálně řeší několik ekonomických skandálů, o kterých nechce moc mluvit. Není se čemu divit, těžko se bude chlubit tím, že kvůli špatným investicím přijde o desítky až stovky milionů korun. Nezdařila se mimo jiné investice do cenných papírů kolabující skupiny Arca Investments či několika realitních projektů. I proto se v církvi teď dost živě diskutuje o tom, jak v budoucnu s miliardami od státu nakládat.

Dohady však brzdí skutečnost, že v církvi dochází ke generační obměně. A odcházející generace má na investice dost rozdílný pohled než mladí.

O odcházení by mohla dlouze vyprávět operní pěvkyně Dagmar Pecková. Ta v otevřeném rozhovoru přiznává, že to nejlepší ve svém oboru už má za sebou. Patrně i proto se víc než zpěvu začíná věnovat divadlu. V nové verzi Carmen se navíc vysmívá některým svým kolegům, operním pěvcům. „Já si myslím, že ta démonizovaná opera by se měla zlidštit. Já se přece nebudu celý život tvářit, že jsem něco víc, když mi pánbůh ‚nasral‘ do krku. Někteří z nás, o co mají v krku více, o to méně mají v hlavě," mimo jiné tvrdí.

Kam pánbůh nadělil ministryni sociálních věcí Janě Maláčové, se lze jen dohadovat. O tom, zda to byla hlava, mohou panovat jisté pochybnosti.

Maláčová před časem představila důchodovou reformu, v níž se jí údajně podařilo vyřešit problémy, se kterými si její předchůdci lámali hlavu 30 let. Důchody prý budou spravedlivější, polepší si téměř všichni a nepohorší nikdo. Jen by to asi stálo rozpočet za pět let o sto miliard korun víc než doposud. Škoda, že její kolegyně z financí Alena Schillerová ještě před oznámením reformy uvedla, že vláda do voleb nic takového rozhodně neplánuje.

Maláčová tedy prezentovala v podstatě mrtvý projekt, asi jen aby dokázala, že na klíčovém bodu programového prohlášení vlády skutečně pracovala. Jeden ze známých českých ekonomů na adresu Maláčové v této souvislosti poznamenal, že ani skvělá soukromá škola nemusí vždy znamenat dobrého absolventa. Nezbývá než s ním souhlasit.

V posledním letošním vydání nového Hrotu najdete samozřejmě mnohem víc nových informací a dobrých textů. Dozvíte se třeba, proč známý dirigent, skladatel a hudebník Varhan Orchestrovič Bauer jezdí po domácnostech a montuje tam nábytek IKEA. Příjemné čtení a klidné svátky. Další číslo týdeníku Hrot vyjde 4. ledna.