Hrot24.cz
Kam až se vyšroubuje inflace?

Shutterstock.com

Kam až se vyšroubuje inflace?

Jakékoli účinky seberazantnějších kroků ČNB se projeví nejdřív za rok. Bez obecné shody na fiskálně-měnovém mixu ale beztak centrální banka zmůže jen málo

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Lednová inflace meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta, což byl podle údajů Českého statistického úřadu nejvyšší růst od července 1998. S tím, že „leden bude mazec“, se počítalo, protože do cen se mělo promítnout zrušení dočasných výjimek u DPH na energie pro domácnosti a také plnou vahou nárůst cen nezafixovaných kontraktů na plyn a elektřinu. 

Zdražování počátkem roku bývá obvyklé u obchodníků a dodavatelů, z nichž mnozí už v předstihu avizovali, že „nárůst cen vstupů již neudrží a budou muset jít s cenami o deset až patnáct procent nahoru“. To jsme slýchali velmi často. Co naopak spotřebitelé slyšet nemohli, bylo tiché konstatování, že kdo jen trochu může, přihodí si k tomu všemu ještě svoji marži. 

Náklady na dovoz a vstupy tuzemských dodavatelů prostupují zpracovatelským průmyslem i obchodem včetně ziskových marží napříč ekonomikou a nakonec se promítnou do spotřebitelských cen. Když proti tomu neděláte nic, začnou všichni s inflací počítat, aby byli na svém – inflační očekávání je svého druhu sebenaplňující proroctví. Velmi drahé sebenaplňující proroctví.

Třídesetinoví

Touto dobou je docela jasné, že výsledkem odpovědi vlád a centrálních bank na pandemii bylo ohromné zvednutí objemu peněz v ekonomice, proti němuž stojí poruchy v dodavatelských řetězcích a spousta dalších faktorů, které podvazují nabídku. Výsledkem je celosvětová inflační vlna. Co s tím?

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 3:57:47 AM CET

Miroslav Zámečník

Mnohokrát bylo kritiky řečeno, že jít proti vnějšímu cenovému šoku zvyšováním úrokových sazeb České národní banky nedává žádný smysl – že pouze dojde ke zbytečnému útlumu ekonomické aktivity. Naopak příznivci razantního zákroku připomínali domácí inflační tlaky, viditelné ještě z časů před vypuknutím pandemie na cenách rezidenčních nemovitostí a datech z trhu práce.

Česko představuje v paritě kupní síly 0,32 procenta světové ekonomiky, takže jak se toho chopí Česká národní banka, zbytek světa neovlivní. Zvedání sazeb islandskou centrální bankou (overnight rate má 3,75 procenta) v reakci na jejich domácí inflační tlaky, mimochodem stejné jako v Česku, je podle měřítka velikosti teprve legrační. 

Můžete namítnout, že když někdo vyváží tresky a služby, je to velký rozdíl oproti ekonomice založené na zpracovatelském průmyslu. I to bude pravda, ale stejně tak je pravda, že firmy mají ve svém souhrnu nevídaný převis vkladů v bankách nad vypůjčenými penězi. Dejte si negativní úrokový výnos – hodně konzervativně pět procent v letošním roce – a vynásobte ho nějakými třinácti sty miliardami na vkladech výše uvedených. K tomu máme stovky miliard korun v konzervativních investičních produktech, rovněž s negativním reálným výnosem. A co nevidíme? Makroekonomicky docela velkou inflační daň, transfer mezi těmi, kteří spoří (neinvestovali na burze, protože jsou konzervativní, vesměs starší ročníky), a těmi, kteří dluží.

Prototyp losera

Máme tady prototyp jednoznačného „losera“. Starší generaci, která nebydlí ve vlastním, takže se nesvezla na ohromném vzestupu cen rezidenčních aktiv v posledních deseti letech a spořila celý život (hodně) v konzervativních produktech. Ještě že nejsme Němci, kteří bydlí hlavně v nájmech a konzervativní jsou ve finančních otázkách asi stejně jako Češi.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 3:57:47 AM CET

Miroslav Zámečník

Ti musejí být na inflaci teprve citliví, protože jejich čistá „aktiva žere mnohem aktivněji“. Akorát měli vědět, s kým uzavírají sňatek, když šli tehdy do eurozóny – s vysoce zadluženými vládami ve státech, kde je mnohem vyšší osobní vlastnictví nemovitostí. To se pak salda počítají trochu jinak, a to i napříč generacemi (vnoučků a vnuček je málo, musejí čekat díky dlouhověkosti prarodičů, ale vzhledem k prudkému snížení porodnosti jich bude v dědickém řízení málo a majetku vzhledem k reálnému růstu cen nemovitých aktiv hodně).

Jestli máte pocit, že bychom měli v eurozóně nižší inflaci, tak se mýlíte. Podívejte se, jak vysoká je třeba v Pobaltí. Transfery mezi sektory a skupinami obyvatelstva by se u nás počítaly trochu jinak, protože nemají centrální banku, která by šlápla na brzdu.

Co všechno je (ne)elastické

Existuje zboží a služby, kde na příslušném trhu panuje vysoká konkurence, a ještě ke všemu jsou zákazníci citliví na cenu. Elastické může být nejen prádlo, ale i poptávka. Vzestup cen jednoho typu zboží při celkovém omezení rozpočtu odběratele či spotřebitele naopak poptávku po jiném zboží vytěsňuje. V ČNB je dnes shromážděna nezanedbatelná část celkové kapacity akademicky nejlépe dobře připravených ekonomek a ekonomů v Česku, takže když si dají tu práci, jsou schopni spočíst, co bude třeba znamenat vzestup cen energií pro celkové výdaje domácností. Když zvedáte sazby, musíte samozřejmě vědět, co to s ekonomikou udělá a za jak dlouho trpká medicína zabere, neboť o nic jiného než o utlumení poptávky a její rozložení v čase, než se vzchopí nabídková strana ekonomiky, v tomto cvičení nejde. 

Všichni se mýlíme

Tedy ne že by se do cenového vývoje podařilo někomu trefit. Rozdíl mezi odhady a realitou byl obrovský, jak ukazují grafy převzaté ze zdrojů ČNB.

ČNB se při stanovení základních úrokových sazeb nekouká do křišťálové koule, ale do své makroekonomické predikce a čísla porovnává s tím, jak vidí situaci mezinárodní instituce a co si o tom myslí lidé, kteří pracují pro české a zahraniční banky a investiční společnosti. Loni v lednu byl průměrný odhad české inflace v lednu 2022 jen lehce nad dvěma procenty, skutečnost je násobně vyšší.

V květnu loňského roku domácí i zahraniční analytici oslovení ČNB odhadovali index spotřebitelských cen v ročním horizontu na 2,2 procenta. Dnes nenajdete nikoho, kdo by v něco takového doufal, přinejmenším proto, že zklidnění situace na komoditních trzích a v dodavatelském řetězci se čeká až ve druhém pololetí. A současné sazby ČNB se začnou do ekonomiky propisovat až tak za rok, ne-li později. I když se do toho ČNB opřela razantně (normou je čtvrt procenta, ale ČNB zvedla sazby jednou dokonce o celé procento a dvakrát o 0,75 procenta, na prozatímních 4,5 procenta), podstatně rázněji než centrální banky třeba v Polsku nebo Maďarsku, kde je inflace vyšší, potrvá dost dlouho, než se situace zklidní.

Unknown title by Mia Valisova created November 28, 2024 3:57:47 AM CET

Miroslav Zámečník

Poslední dva roky od vypuknutí pandemie jsou neskutečně bohaté na prognózy, které nevyšly. Základní příčinou našich domácích „netref“ je, že hodně vstupů se přebírá zvenčí. Nemůžete to v malé otevřené ekonomice dělat jinak. Když se mýlí Fed, budete se mýlit v malé otevřené ekonomice i vy. Stalo se. To ještě neznamená, že si máme sedět na rukou, protože některé zjevné chyby bylo vidět předem.

Názor Hrotu

Pakt stability a růstu

Píšeme o tom už dlouho. ČNB měla začít zvedat sazby o několik měsíců dříve, ale hlavně: mnohem větší část protiinflačního úsilí měla a mohla odpracovat vláda – ta minulá. Totiž kdyby byla trochu makroekonomicky vzdělanější a méně se bála voleb. Odborně se tomu říká fiskálně-měnový mix a v dobře řízených zemích všichni vědí, o co jde, a ctí výsledek.

Jedna věc je dělat krátkodobé schodky, byť třeba velké, a druhá přijít o schopnost řídit výdaje a příjmy tím, že dáváte dočasné úlevy a navyšujete výdaje – od toho ten stát koneckonců máme. Rozhodně ale nezakládáte na permanentní schodky v rozpočtu, pokud to s tou zemí myslíte dobře a víte, že ji máte jen na pár let půjčenou. Rozpočet na rok 2022 měl vypadat jinak a neměly v něm být věci, které samy „nevyhasnou“. Minulou vládou nastavený mix je špatný a špatně načasovaný: na ČNB je příliš velká část břemene, dezinflace bude drahá z hlediska ztrát na růstu a zmatečné šetření ve vládních výdajích k tomu ještě může přidat.

Potřebovali bychom společenskou dohodu mezi vládou, opozicí, ČNB, odbory a zaměstnavateli, která nás dovede ke stabilitě, minimálním ztrátám na výkonu ekonomiky a budoucímu růstu. Buď to dokážeme, nebo za to všichni – v různém čase a různou měrou – zaplatíme.