Hrot24.cz
Jak bojovník za svobodu slova Elon Musk a jeho Twitter dusí politicky nepohodlné hlasy

foto Profimedia.cz

Jak bojovník za svobodu slova Elon Musk a jeho Twitter dusí politicky nepohodlné hlasy

Indickým kritikům premiéra Naréndry Módího hrozí celosvětové zahlušení. Jejich země je pro Muska velký trh.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Americká sociální síť Twitter je znovu předmětem debaty o svobodě slova. Tentokrát jde o bezprecedentně přísný postup při cenzuře hlasů kritických vůči indickému premiérovi Módímu.

Minulý týden Twitter stáhl tweety indického novináře Saurava Dase, publikované již v listopadu loňského roku. Tyto tweety Twitter zablokoval nejen v Indii, nýbrž rovnou na celém světě „v reakci na právní požadavek“, jak tvrdí prohlášení provozovatele řečené sociální sítě. V cenzurovaných tweetech přitom Das pouze citoval výroky indického ministra vnitra Amita Šáha o tamní justici.

Podle zprávy v deníku The Hindu si Das nepamatuje přesný kontext tweetu. Twitter ho o své cenzurní akci neinformoval, dodal. Novinář požádal Twitter o vysvětlení, dostal však jen povšechnou odpověď o „právním požadavku“. Das proto zvažuje možnost podat na Twitter žalobu.

Globální zákaz Dasových tweetů je obzvláště překvapivý, protože Twitter obvykle reaguje na požadavky vlád či soudů na stažení konkrétních tweetů omezením pouze na území, kde takové instituce mají jurisdikci. Tento nový krok je zároveň v příkrém rozporu s deklarovaným záměrem Elona Muska, většinového vlastníka Twitteru. 

Když Musk firmu kupoval, pěl na její síť chválu, protože je jako „digitální náměstí, kde lze zdravě debatovat o široké škále názorů“. Indie, druhá nejlidnatější země světa, však je pro Twitter (a další americké technologické firmy) klíčovou součástí globálního trhu. Twitter se proto snaží splnit veškeré požadavky vlády, aby mohl v zemi zůstat. Již v minulosti pozastavoval účty a příspěvky: v lednu platforma zablokovala odkazy na dokument BBC, který kritizoval premiéra Naréndru Módího.

Během několika posledních let byla Indie svědkem mnoha pokusů potlačit svobodu tisku a svobodu projevu, zatýkáním novinářů počínaje a novelizací zákona o přístupu k informacím konče. Kromě toho nechala Módího vláda zřídit úřad na kontrolu faktů, který má „ověřovat“ vládu i související obsah na sociálních sítích.

„Extrémně přísná pravidla“

Od roku 2014, kdy se Módí stal premiérem, míří Indie na indexu světové svobody tisku dolů. Z původního 140. místa (z celkově 180 zemí) z roku 2014 se do loňska propadla na 150.

Za Muskova vlastnictví vychází Twitter požadavkům indické vlády na blokování obsahu vstříc stále častěji. Ve středu 12. dubna v rozhovoru pro BBC Musk připustil, že Twitter často obsah tweetů v Indii cenzuruje, aby vyhověl tamním „extrémně přísným“ pravidlům regulujícím sociální média v zemi.

„Pokud budeme mít na výběr, jestli pošleme své lidi do vězení, nebo budeme dodržovat zákony, nevíme. Budeme je dodržovat,“ řekl Musk. „Nemůžeme jít za zákony zemí, v nichž působíme.“ Twitter podle něho proto nemůže nabídnout stejnou ochranu indickým uživatelům jako těm v USA a dalších západních zemích, dodal Musk.