Indie nabízí zahraničním těžařům ropy nové projekty těžby, hlavně na moři; ilustrační obrázek

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Indie oznámila bohatá ložiska ropy za sto miliard dolarů. Začne na rozdíl od Pákistánu těžit?

Nejlidnatější země světa, která přeskočila v počtu obyvatel Čínu, má značné zásoby ropy v teritoriálních vodách kolem Indického poloostrova a v Andamanském moři, které z velké části patří do indické výlučné ekonomické zóny.

František Novák

Z větší části neprozkoumaná ropná ložiska Indie mohou obsahovat až 22 miliard barelů této důležité suroviny. To by zemi, kde už žije více obyvatel než v Číně – přes 1,4 miliardy – , zařadilo mezi ropné velikány, jako je Katar nebo Brazílie.

Indická vláda hovoří o tom, že do roku 2030 nabídne investiční příležitosti pro průzkum a produkci ropy ve výši stovky miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Zejména se jedná o ložiska ropy v Andamanském moři, které z velké části patří do indické výlučné ekonomické zóny. O těžbu už projevil zájem britský ropný gigant BP, který na indickém trhu působí.

Aktivní v průzkumu nových ložisek ropy jsou indické státní firmy Oil and Natural Gas Corporation Limited (ONGC) a Oil India. Celkově se jedná podle webu OilPrice o území o rozloze 3,4 milionu kilometrů čtverečních v okolních vodách Indického oceánu. Prozkoumána byla zatím pouze desetina.

Indie čeká na vstup globální ropné společnosti s odbornými znalostmi v oblasti hlubinného podmořského průzkumu a těžby. Indický ministr pro těžbu ropy a zemního plynu Hardeep Singh Puri už vyzval zahraniční ropné společnosti, aby pomohly s těžbou ropy a plynu jeho zemi a snížily závislost Indie na dovozu fosilních komodit.

Indie je po Číně a Spojených státech největším importérem ropy na světě, v roce 2022 denně dovezla 4,6 milionu barelů ropy. Analytik americké společnosti S&P Global Commodity Insights Rahul Chauhan zdůraznil obrovský potenciál neprozkoumaných oblastí pro indický sektor těžby ropy i zemního plynu. Kromě ložisek fosilních zdrojů v Andamanském moři se jedná také o možnost těžby v Bengálském zálivu.

Na rozdíl od sousedního Pákistánu by neměla mít Indie problém přilákat zahraniční investory do ropného a plynárenského sektoru. I když islámská země oznámila rovněž obří naleziště fosilních zdrojů, západní ropné firmy nemají o nové projekty průzkumu a těžby v nestabilní zemi zájem.

Indie by se měla stát v následujících letech motorem ekonomického růstu v Asii na úkor Číny. S tím se pochopitelně pojí i vyšší poptávka po ropě i zemním plynu.