Zdeněk Kabátek

Profimedia.cz

Glosa: Současný model financování českého zdravotnictví je dlouhodobě neudržitelný

Jak udržitelné je tuzemské zdravotnictví? Ekonomové dlouhodobě upozorňují, že výdaje na něj rostou příliš rychle.

Vladimír Barák

A systému veřejného pojištění dochází dech – jednoduše řečeno, přestává mu stačit, protože léčba prudce podražuje, a čím více toho dokážeme vyléčit, tím více peněz to stojí. S varováním nyní přišel i šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Na konferenci k nemocem srdce prohlásil: „Současný model financování bez zásadních změn je dlouhodobě neudržitelný. Připodobníme-li to k parníku, tak zatím plujeme, máme dostatek uhlí v podpalubí a asi se můžeme ještě dlouho po moři pohybovat nějakým směrem. Pokud ale chceme, abychom mohli jet rychleji, manévrovat a navštívit více destinací, musíme něco změnit. Především legislativu.“ Jeho slova je třeba brát vážně – už kvůli tomu, že jinak ve svých vyjádřeních bývá dlouhodobě dost opatrný.

Co by podle něj mělo být cílem legislativních změn? Odvody v rámci pojištění jsou již dnes poměrně vysoké. A ani vyšší státní výdaje (prostřednictvím platby za státní pojištěnce) prý nejsou spásné. „Dalším zdrojem financování je zvýšení spoluúčasti pacienta,“ prohlásil Kabátek jednoznačně. Prý je načase už opravdu vážně uvažovat o možnosti zdravotního připojištění, případně dalších možnostech investic jednotlivců do vlastního zdraví.

Proti tomuto „pravicovému“ pohledu se jistě vzedme vlna levicového rovnostářství. Kabátek navrhl jednu cestu. Pokud s ní někdo nesouhlasí, měl by ale přijít s alternativou. A to nejlépe dokud parník ještě pluje.