Vojenské technologie
Američané chystají dron, který hodíte jako míč. Má změnit poměry na frontě
Samostatně se pohybující prostředek velikosti míče na americký fotbal změní podle kalifornského výrobce Xdown dosavadní způsob boje na frontě. Armáda Spojených států má novinku začít testovat v průběhu roku.
redaktor
Dron vypadající jako šišatý míč pro hru amerického fotbalu se má stát přelomovým vylepšením dosavadních bezpilotních prostředků, které v reálných bojových podmínkách využívají Ukrajina i Rusko. Kalifornská firma Xdown slibuje, že novinka může změnit dosavadní podobu boje na frontové linii.
Prostředek, který se jmenuje P.S. Killer (PSK), váží 1,7 kilogramu. Proto jej lze odhodit stejně jako míč v jednom z nejpopulárnějších sportů v USA.
Během letu se po pár sekundách aktivuje a dále se může pohybovat nad frontou nebo nepřátelskými pozicemi v rozsahu 24 až 64 kilometrů v závislosti na tom, jaký náklad nese. Hlavní výhodou má být snadné a nenápadné použití mezi nepřátelskými liniemi.
Za kalifornským startupem Xdown stojí američtí vojenští veteráni, kteří zdůrazňují, že jejich technická novinka je výrazně nákladově efektivnější než konkurenční drony, jež se používají pro průzkumné mise, monitorují pohyb nepřátel a pomáhají s naváděním raketových a dělostřeleckých útoků.
Je také vybavena termovizí pro noční průzkum a může sloužit i jako prostředek elektronického boje. Výměna hlavice umožňuje bezpilotnímu zařízení přepravovat i léky nebo potraviny.
„Výjimečná variabilita dronu přináší výhodu při vojenských operacích a je připraven zvládnout jakoukoli misi s jistotou a účinností,“ chlubí se vojenský startup. Podle výrobce nasazení prostředku P.S. Killer umožní díky momentu překvapení armádním jednotkám prolomit i tu nejhouževnatější obranu nepřítele v koordinaci s dalšími palebnými systémy.
Může být nasazen i v rámci protiteroristických operací v městském prostředí. Společnost z Long Beach dále tvrdí, že během tohoto roku její novinku začne testovat i americká armáda.
Rozšíření a důležitost nasazení různých druhů dronů ukazuje současný konflikt na Ukrajině, kde se obě strany předhánějí v tom, kdo vymyslí a použije lepší systém nasazení bezpilotních prostředků.
Ukrajina dokonce tvrdí, že za osmdesáti procenty ruských ztrát stojí právě nasazení dronů. Nad bojištěm létá už takové množství bezpilotních prostředků obou stran konfliktu, že jejich operátoři často zachytí klíčové informace od nepřátelských strojů.
Kyjevu se také daří stupňovat útoky na ruské rafinerie a sklady pohonných hmot. Vedení armády tvrdí, že ukrajinské dalekonosné drony dokážou útočit až na vzdálenost dvou tisíc kilometrů.