Shutterstock.com, koláž Hrot24
Termín se blíží
Daňové přiznání: Jak ho vyplnit, abyste zbytečně nepřišli o peníze?
Stará se vám o daně zaměstnavatel? Máte nejvyšší čas ho požádat o roční zúčtování. Pokud termín prošvihnete nebo podáváte daňové přiznání tak jako tak sami, nemusíte zoufat. S námi to zvládnete jedna dvě.
ana
V pondělí 17. února je poslední den, kdy můžete svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně z příjmů za rok 2024. Zároveň mu musíte dodat všechny doklady ke slevám a odpočtům, které chcete uplatnit, jako je rodný list dítěte, potvrzení o platbách na životní či penzijní pojištění, zaplacených úrocích z hypotéky, invalidním důchodu, příspěvku na dobročinnost nebo třeba o darování krve.
Nestíháte? Nebo máte z nějakého důvodu povinnost podat přiznání sami? Nevadí. Poradíme vám, jak na to, abyste se nepřipravili o případné daňové úlevy.
Musím podat přiznání?
Přiznání k dani z příjmů musí podat každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy přesahující 50 000 korun (pokud nebyly daněny srážkovou daní) a komu zaměstnavatel neprovede výše popsané roční zúčtování daní.
To se týká například lidí se souběžným zaměstnáním, podnikatelů, pronajímatelů, osob s příjmy ze zahraničí či kapitálového majetku nebo těch, kdo musí platit solidární daň.
Výjimkou jsou zaměstnanci s vedlejšími příjmy do 20 000 korun ročně (např. z pronájmu), u nichž vše řeší zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování.
Nepodávají ho osoby bez zdanitelných příjmů, tedy ti, kdo pobírají rodičovskou, mateřskou, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky nebo důchod (pokud starobní důchod nepřesáhne 680 400 korun ročně).
Brigády na DPP do 10 500 korun měsíčně nebo DPČ do 4000 korun měsíčně daněné srážkovou daní také není třeba uvádět. Pokud si například studenti nebo maminky na rodičovské nevyčerpají daňové slevy, mohou podat přiznání dobrovolně, aby získali vrácení daňového přeplatku.
Pro běžnou nepodnikající fyzickou osobu má formulář dvě stránky, do kterých se s trochou nadsázky vypisují jen dva údaje: hrubý příjem a již sražená záloha na daň. Ty najdete na potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2024, které vám vystaví váš zaměstnavatel.
Daňové přiznání můžete podat elektronicky přes portál Moje daně. „Není to žádná věda a vyplnění celého formuláře vám nezabere více než deset minut. Nepotřebujete datovou schránku ani elektronický podpis, stačí vám bankovní identita,“ radí finanční analytik portálu Banky.cz Petr Jermář.
Do kdy je třeba to stihnout
Do 31. března 2025 je třeba finančnímu úřadu předložit daňové přiznání za rok 2024 a v případě nedoplatku i zaplatit daň. Podáváte-li daňové přiznání elektronicky přes portál Moje daně , prodlužuje se lhůta o jeden měsíc do 30. dubna. Necháte-li se zastupovat daňovým poradcem, pak se termín pro podání přiznání i placení daňového nedoplatku posouvá až na 30. červen.
FÚ obvykle toleruje zpoždění do pěti dnů, ale spoléhat na to nelze. Odpuštění penále není nárokové, lepší je vždy vše zařídit včas.
Přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu dle trvalého bydliště. Případný daňový nedoplatek se zasílá na účet krajského FÚ vedeného u České národní banky. Předčíslí účtu bude vždy 721 a kód banky 0710.
Nezapomeňte na daňové slevy
Základní sazba daně je 15 procent. Příjmy nad 1 582 812 korun se daní vyšší sazbou 23 procent. Každý poplatník má nárok na základní slevu 30 840 korun, bez ohledu na počet odpracovaných měsíců. Pokud jste slevu během roku nevyužili (např. jste nepodepsali u zaměstnavatele proslulý růžový formulář), lze ji získat zpětně přes daňové přiznání.
„Díky této slevě neplatíte daň z příjmu až do ročního výdělku 205 600 korun. I přesto ale můžete mít povinnost podat přiznání,“ upřesňuje Petr Jermář.
Jaké další daňové slevy a odpočty můžete uplatnit?
Sleva na manželku/manžela – 24 840 korun. Slevu lze uplatnit, pokud měl druhý z manželů v roce 2024 příjmy pod 68 000 korun a pečoval o dítě do tří let. Platí i pro registrované partnery, ale ne pro druhy. Pokud manželství trvalo jen část roku, sleva se krátí. U ZTP/P se zvyšuje na 49 680 korun.
Do příjmů se počítají mzda, důchody, nemocenská či mateřská, ale ne rodičovská nebo sociální dávky. Od roku 2024 lze tuto slevu uplatnit pouze rodiči pečujícímu o dítě do tří let.
Sleva na studenta byla od roku 2024 zrušena. Nárok měl do roku 2023 student studující na státem uznané škole do 26 let věku (u prezenčního doktorského studia do 28 let). V případě studia pouze po část roku činil nárok na slevu 335 korun za každý odstudovaný měsíc. Od roku 2024 se však sleva na studenta ruší – loni byla poslední možnost tuto slevu využít.
Sleva na děti – 15 204 až 27 840 korun. První dítě 15 204 korun, druhé dítě 22 320 korun, třetí a každé další dítě 27 840 korun. Slevu můžete uplatnit na vyživované děti do 18 let žijící ve společné domácnosti. Pokud vaši potomci studují, platí tato sleva až do jejich 26 let.
Děti musí být vlastní, osvojené, v náhradní péči či druhého z manželů. Naopak není nárok na slevu na děti druhů. Nevyčerpáte-li celou slevu na dani za děti, máte nárok na doplatek nevyčerpané části (tzv. daňový bonus), pokud vaše příjmy činily minimálně šestinásobek minimální mzdy za rok 2024 (113 400 korun). Sleva za umístění dítěte ve školce je od roku 2024 zrušena.
Sleva na invaliditu – 2520 korun až 16 140 korun. Za přiznaný invalidní důchod 1. a 2. stupně činí sleva 2520 korun, za 3. stupeň 5040 korun, držitelé průkazu ZTP/P mají 16 140 korun. Při přiznání nebo zániku důchodu či ZTP/P v průběhu roku vám náleží poměrná část slevy (nárok máte za každý měsíc, na jehož počátku jste podmínky splňovali).
Kromě slev na dani výše je možné si snížit i daňový základ, ze kterého se počítá výsledná daňová povinnost. Reálná úspora na dani bude rovna 15 procentům z částky, o kterou jste snížili základ daně.
Úroky z úvěrů na bydlení – až 150 000 / 300 000 korun. Daňový základ lze snížit o úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Nemovitost musíte vlastnit, užívat k bydlení svému či někoho z rodiny a být účastníkem úvěru. U pozemku je podmínkou zahájení výstavby do čtyř let.
U úvěrů sjednaných do roku 2020 je odpočet až 300 000 korun, od roku 2021 dál už je to jen maximálně 150 000 korun. Banka vám měla zaslat potvrzení o zaplacených úrocích do konce ledna 2025.
Penzijní spoření, životní pojištění, dlouhodobý investiční produkt (DIP) – až 48 000 korun. Lze odečíst částky zaplacené nad 20 400 korun, a to až do 48 000 korun. Tento limit je společný pro penzijní spoření, životní pojištění i DIP. Potvrzení o zaplacených příspěvcích vám opět měl přijít do konce ledna 2025.
Odborové příspěvky – až 3000 korun. Daňový základ je možné snížit až o 3000 korun zaplacených na členských příspěvcích odborovým organizacím.
Dary – až 30 procent základu daně, minimálně dvě procenta nebo 1000 korun. Původní limit 15 procent byl navýšen v souvislosti s covidovou pandemií jako dočasné opatření a později prodloužen v souvislosti s válkou na Ukrajině. Platit by měl až do roku 2026.
Je možno odečíst hodnoty darů dobročinným sbírkám a dalším vybraným organizacím včetně příspěvků na podporu obrany Ukrajiny. To se tedy týká nejen charitativní či humanitární pomoci, ale i nákupu vojenského materiálu a zbraní.
Lze uplatnit rovněž odpočet za darování krve, a to 3000 korun za jeden odběr, nebo orgánů a krvetvorných buněk, kde to je 20 000 korun za odběr.
Další vzdělávání – až 10 000 korun. Odečítá se částka vynaložená na úhradu odborné zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, pro zdravotně handicapované se částka navyšuje na 13 000 – 15 000 korun dle stupně postižení.
V rámci daňového přiznání nebo ročního zúčtování daní nelze nikterak uplatnit již zaplacenou srážkovou daň z úroků u spoření, jsou spořicí účty, termínované vklady a podobně. Jedinou výjimkou jsou nedaněné úroky ze zahraničí při doložení daňového domicilu zahraniční bance.