Jak se mění daně v roce 2024: omezení slev, růst daně z nemovitosti či změny DPH
Rok 2024 přinese největší změny daní za poslední léta. Zaměstnanci začnou znovu odvádět nemocenské pojištění, omezí se slevy na dani a sníží se limit příjmu, od kterého se uplatňuje vyšší sazba daně. Zvyšuje se také daň z nemovitosti, roste firemní daň a omezuje se zvýhodnění nepeněžních benefitů pro zaměstnance. Mění se i sazby DPH a s nimi i zařazení některých položek do základní či snížené sazby.
„Průměrný dopad na poplatníky se očekává kolem dvou až pěti procent hrubé mzdy,“ uvedl vedoucí daňového oddělení společnosti BDO Zenon Folwarczny. Extrémní případ podle něj představují rodiny s dětmi staršími tří let, kde jeden z manželů nepracuje a druhý má příjem mezi čtyřiceti tisíci a padesáti tisíci korunami. Kvůli kumulaci dopadů jednotlivých změn si taková domácnost podle něj může pohoršit až o deset procent.
Jednatel a provozní ředitel společnosti Fingo Jan Walter ale nečeká, že domácnosti budou kvůli změnám čelit závažným problémům. „Věřím, že domácnosti s průměrnými příjmy pocítí změny jen do té míry, že možná začnou lépe počítat a více hospodařit. Ale životní standard se u nich nijak zásadně nezmění. Často slyšíme velmi negativní hodnocení úsporných opatření, ale chybí mi reflektování toho, že vycházíme z poměrně vysoké životní úrovně,“ uvedl.
Nemocenské pojištění bude činit 0,6 procenta hrubé mzdy a pro jeho výpočet se nebudou uplatňovat žádné daňové slevy. „Manželskému páru s průměrnou mzdou klesne z důvodu platby nemocenského pojištění čistý rodinný měsíční příjem přibližně o pětistovku,“ sdělila ČTK daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.
Další dopad na rodiny bude mít zrušení možnosti snížit si základ daně o školkovné, zrušení slevy na studenta nebo omezení slevy na nepracujícího manžela či manželku jen do doby, než nejmladšímu vyživovanému dítěti budou tři roky. „Ještě za rok 2023 lze při uplatnění maximální částky školkovného na jedno dítě a slevy na manželku zaplatit na dani z příjmu méně o 42 140 korun, což je značný daňový rozdíl oproti roku 2024,“ uvedla Ivanco.
Snižuje se také práh, od kterého jsou příjmy daněné sazbou 23 procent. Nově to bude roční příjem ve výši 36násobku průměrné mzdy, zatímco do letoška to byl 48násobek. „To by v roce 2023 odpovídalo ročnímu příjmu 1 451 664 korun neboli měsíčnímu hrubému příjmu ve výši 120 972 korun,“ uvedla partnerka společnosti TPA Group a členka prezidia Komory daňových poradců ČR Jana Skálová.
Na zaměstnance bude mít vliv i plánované omezení daňového zvýhodnění benefitů. Od daně budou osvobozeny jen v roční úhrnné výši odpovídající polovině průměrné mzdy, pro příští rok tedy bude limit zhruba 22 tisíc korun. Nad tímto limitem budou benefity podléhat zdanění i odvodům. Odborník PwC na příjmové daně David Borkovec očekává, že změny budou pro lidi i firmy nepopulární. „(Benefity) se staly oblíbenou součástí odměňování a mnoho firem bude muset přistoupit k podstatným změnám systému zaměstnaneckých výhod,“ uvedl. Podle Folwarczného se kvůli zdanění benefitů může zájem zaměstnanců o tuto formu odměňování snížit.
Změny čekají i živnostníky, kterým se zvýší vyměřovací základ pro odvod pojistného z 50 na 55 procent základu daně. Změna se týká i živnostníků, kteří uplatňují paušální daň. „OSVČ končí doba jednoduché optimalizace, uplatnění paušálních výdajů bez ohledu na skutečnost. Stát tak hledá cesty, jak systémově a efektivně získat prostředky a pomoct tak financování průběžného sociálního systému. Aktuální opatření vnímám jako postupné nastavování kompromisu v přístupu k odvodům mezi zaměstnanci a OSVČ,“ uvedl Walter.
Zvyšuje se také sazba daně z nemovitosti na 1,8násobek. „Nově se ve výpočtu daně z nemovitých věcí zohlední i růst inflace, a to prostřednictvím inflačního koeficientu, který vychází z růstu cenové hladiny oproti květnu roku 2023,“ uvedla Skálová. Zatímco změnu koeficientů zohlední přímo finanční úřady při vyměření daně, kvůli dalším úpravám zákona bude muset zhruba sto tisíc lidí navíc podat přiznání k dani z nemovitosti, upozornila Finanční správa. Bude se to týkat například některých majitelů garáží.
Od Nového roku se také sloučí dvě snížené sazby DPH, které dosud byly deset a patnáct procent, na dvanáct procent. Současně s tím se přesouvají některé položky mezi sazbami. Do základní sazby se přesune například většina nápojů, řezané květiny, kadeřnické služby, opravy oděvů nebo úklidové služby v domácnosti. Zvyšuje se také spotřební daň z tabákových výrobků a z lihu, stejně jako daň z hazardu.
Změny se dotknou také firem, kde se daň z příjmu zvýší z 19 na 21 procent. Firmy si také už nebudou moct snižovat daňový základ o tiché víno jako dar na reprezentaci. Omezí se také možnost daňového odečtu osobních aut dražších než dva miliony korun.