Jak Abramovič optimalizoval. Putinův oligarcha dluží Britům na daních až miliardu liber
Ruský miliardář Roman Abramovič by mohl Spojenému království dlužit přes miliardu liber kvůli daňovým machinacím, tvrdí BBC.
redaktor
Bývalý vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea FC se snažil vyhnout placení daní ve Spojeném království tím, že přesunul značné finanční prostředky do hedgeových fondů, vyplývá z dokumentů, které má k dispozici britská veřejnoprávní stanice BBC.
Celkem by mohl Abramovič dlužit britským úřadům okolo miliardy liber (30 miliard korun). Z uniklých dokumentů vyplývá, že se ruský oligarcha snažil přesunout přes firmy na Britských Panenských ostrovech až šest miliard dolarů (144 miliard korun). Jelikož ale byly prostředky spravovány z Británie, měly být také tam zdaněny.
Právníci sankcionovaného oligarchy nyní argumentují tím, že se bývalý majitel Chelsea pouze řídil radami daňových poradců a právníků. Podnikatel, který zbohatl po rozpadu Sovětského svazu na obchodech s ropou, nyní střídavě pobývá v Istanbulu, v Tel Avivu (má rovněž izraelské občanství) a v černomořském letovisku Soči.
Popírá nicméně, že byl za daňové úniky osobně odpovědný. Na britský sankční seznam jej britská vláda zařadila v roce 2022 kvůli vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Labouristický poslanec Joe Powell už vyzval britské daňové úřady, aby celou kauzu urychleně prošetřily a aby získaly významné částky peněz, jimiž by mohly financovat veřejné služby.
Za celou finanční transakcí stál údajně bývalý ředitel FC Chelsea Jevgenij Švidler, který je rovněž na britském sankčním seznamu. Také jeho právníci odmítají, že by investice prováděné přes firmy na Britských Panenských ostrovech, byly ilegální, ale jsou součástí „pečlivého a podrobného daňového plánování“.
Síť společností z Britských Panenských ostrovů investovala Abramovičovy peníze do západních hedgeových fondů už od 90. let 20. století. Investice měly Putinovu příteli generovat zisk až 3,8 miliardy dolarů (91 miliard korun).
Firmy na Britských Panenských ostrovech neplatí daně, proto jsou ostrovy v Karibiku oblíbeným daňovým rájem. BBC namítá, že v případě, že jsou firmy řízeny ze Spojeného království, musí se platit daně také tam.
Uniklé dokumenty odhalují, že obří finanční částky z nezdaněných zisků z hedgeových fondů prošly sítí Abramovičových firem, aby nakonec skončily ve fotbalovém klubu Chelsea a pomohly také k tomu, že londýnský klub vyhrál Ligu mistrů v roce 2012 a 2021.
Daňové úniky Romana Abramoviče by mohly překonat dosavadní britský „rekord“ bývalého šéfa F1 Bernieho Ecclestona, který má Spojenému království zaplatit 652 milionů liber, jak rozhodl soud v roce 2023.