Nynější sazba je na nejnižší úrovni od června 2022. Analytici snížení sazeb očekávali, rozcházeli se ale v odhadu, jak výrazný pokles bude.
"ČNB se rozhodla pokles sazeb mírně uspíšit. A to patrně z důvodu, že se zvýšila jistota centrálních bankéřů týkající se poklesu inflace v letošním roce, a tudíž i potřeba měnovou politiku začít uvolňovat," řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Analytici byli ohledně dnešního jednání rozpolcení s poklesem o 25 či 50 bodů. V tržních úrokových sazbách byl však 'zaceněn' pokles o 50 bodů, samotné rozhodnutí ČNB by tak nemělo na trzích způsobit výraznější změny, dodal.
"Bankovní rada přistoupila k razantnějšímu snížení úroků navzdory nedávnému oslabení koruny a též navzdory tomu, že dosud není k dispozici velmi důležitá statistika inflace za letošní leden," doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. S potřebou rychlejšího uvolňování měnové politiky podle něj zřejmě pracuje čerstvá prognóza z dílny centrální banky, jež bude prezentována na dnešní odpolední tiskové konferenci bankovní rady.
Krátkodobě se tak sníží sazby u komerčních úvěrů, což podnikům částečně zlevní financování, upozornil partner PwC ČR Jan Brázda. Částečně i proto, že přibližně polovina firemních úvěrů se dnes už poskytuje v eurech, dodal. Hlavně exportérům by mohl podle něj pomoci sekundárně vyvolaný tlak na oslabování koruny. "Za předpokladu, že bude ČNB nadále 'cílovat' na inflaci a dojde k dalšímu snižování úrokového diferenciálu vzhledem k euru, nebude koruna natolik atraktivní pro investory a pravděpodobně oslabí," podotkl.
Vedle základní úrokové sazby snížila bankovní rada i lombardní a diskontní úrokovou sazbu. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, je nově 7,25 procenta. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, klesla na 5,25 procenta.
Analytici snížení sazeb očekávali. Podle nich pro to hovoří útlum ekonomiky i slábnoucí inflace. Údaje o inflaci za leden sice zatím ještě nejsou známy, dosavadní čísla z ekonomiky ale podle analytiků naznačují, že by se měla pohybovat kolem tří procent. V prosinci byla meziroční inflace 6,9 procenta.
Poněkud nešťastné je, že bankovní rada dnes rozhodovala bez znalosti inflace za leden, která bude zveřejněna příští týden, míní analytik Deloitte Václav Franče. Dá se podle něj očekávat, že lednová inflace se bude pohybovat okolo tří procent, tedy na horní hraně tolerančního pásma pro inflační cíl.
O velikosti poklesu úrokových sazeb v letošním roce podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera do velké míry rozhodne právě výše lednové inflace. Ta totiž podle něho zároveň nastaví hladinu, kolem které se bude inflace pohybovat po zbytek roku. Do vývoje sazeb i samotné inflace může promluvit i vývoj koruny, rizikem je zejména pokračování současného oslabujícího trendu, uvedl dále. "Repo sazba by se podle naší prognózy v polovině letošního roku měla pohybovat poblíž pěti procent a do jeho konce by měla klesnout ke čtyřem procentům," odhadl.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na účtech.