Prognóza
Rok 2025 podle zaměstnavatelů: mírné oživení ekonomiky a růst reálných mezd
Vývoj v příštím roce zatíží řada nejistot a rizik. Rozhodující bude i to, kdy a v jaké síle se dostaví ekonomické oživení v Německu.
čtk
Mírné oživení české ekonomiky do tří procent a nárůst reálných mezd očekávají v příštím roce zaměstnavatelské svazy, které oslovila ČTK. Rizikem je podle nich hlavně ekonomický vývoj v Německu a globální politická situace. Mezi hlavní problémy českých firem patří stále vysoké náklady na energie, nadměrná regulační zátěž a přetrvávající nedostatek kvalifikovaných pracovníků, shodli se.
Svaz průmyslu a dopravy odhadl růst reálného HDP v ČR pro příští rok na 2,7 procenta. „Očekávání podniků nejsou pro nejbližší měsíce příliš optimistická, zejména v sektorech, jako jsou hutnictví, slévárenství, stavebnictví či strojírenství. Pozitivní výsledky a zakázky ale vidíme například u finálních výrobců v autoprůmyslu, ve farmaceutickém průmyslu, ve výrobě počítačů, elektronických a optických zařízení či ve výrobě ostatních dopravních prostředků,“ uvedl viceprezident Svazu Martin Jahn.
Meziroční růst reálného HDP by podle odhadu Hospodářské komory mohl dosáhnout 2,8 procenta. Očekává, že v příštím roce bude pokračovat dezinflační proces a spotřebitelské ceny porostou o 2,3 procenta. Solidním tempem podle komory porostou také mzdy, a to i v reálném vyjádření.
Vývoj v příštím roce podle ní zatíží řada nejistot a rizik. Rozhodující bude, kdy a v jaké síle se dostaví ekonomické oživení v Německu, jak silná bude zahraniční poptávka ze zbytku eurozóny nebo jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině, upozornila komora.
Ekonomika v roce 2025 poroste mírným tempem, a to mezi dvěma a třemi procenty, odhadl předseda Unie malých a středních podniků Jozef Regec. Inflace by podle něj měla klesnout pod pět procent, ale stále zůstane nad dlouhodobým průměrem. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat pod třemi procenty.
„Malé podniky budou nadále čelit problémům s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, zejména v technických a specializovaných oborech. Tlak na pracovní trh bude pokračovat, což může mít za následek růst mzdových nákladů,“ dodal.
„Nejnovější data vnímáme jako odraz postupného oživení ekonomiky, rostou maloobchodní tržby, služby i stavebnictví. Průmysl se zlepšuje, ale důvěra v něm klesla. Zůstáváme tedy opatrní. Předpokládáme obecně lehkou akceleraci růstu,“ řekl ČTK předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš.
Jako největší riziko pro prosperitu malých a středních podniků vnímá nyní především pokračování inflačních rizik. „Pokud by byla česká ekonomika v dohledné době několika let znovu konfrontována s vyšší mírou inflace, i kdyby to bylo jen v řádu pěti procent meziročně, vedlo by to k dlouhodobé ztrátě důvěry občanů v hospodářský vývoj a prostřednictvím těchto reakcí k mimořádně zacyklené kombinaci stagflačního typu. To znamená k ekonomické stagnaci doprovázené ale vysokou inflací,“ řekl.
Rok 2025 bude podle Regece charakterizován pokračující digitalizací a technologickou transformací. Zatímco některé firmy tuto změnu vítají jako příležitost ke zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti, pro jiné bude představovat značnou finanční i organizační zátěž.
Investice do nových technologií, školení zaměstnanců a zavádění inovací budou nezbytné pro udržení kroku s konkurencí. Vedle toho bude příští rok charakteristický také rostoucím tlakem na ekologické standardy a nové regulace zaměřené na ochranu životního prostředí, míní.
Také Jaroš se domnívá, že hlavní problémy českých firem budou nadále de facto totožné jako v uplynulém roce, tedy stále přehřátý trh práce, ceny energií a vstupů, zejména ve srovnání se zahraniční konkurencí a prohlubující se administrativa. Nečeká, že přijdou razantní opatření na straně firem jako třeba masivní propouštění či ukončování činností.