Ceny energií
Bez silného větru. V Německu nefouká a elektřina v celé Evropě zdražuje
Už čtvrtým měsícem v Německu fouká méně, než byl průměr v minulých letech. Znamená to, že produkce elektřiny z větrných parků je nižší a musí se spalovat více fosilních paliv. Navíc to zvyšuje cenu elektřiny po celé EU.
redaktor
Německo má problém a s ní i zbytek Evropy. Největší evropská ekonomika má největší instalovaný výkon ve větrných zdrojích na starém kontinentu, takže pokud se z tohoto zdroje produkuje méně elektřiny, pocítí to i ostatní členské země EU ve formě vyšších cen elektřiny.
Poslední čtyři měsíce německé větrné turbíny stále častěji trpí tím, že jejich rotory neroztáčí vítr. Rychlost větru je od října 2024 pod průměrem minulých let.
Ovlivňuje to pak ceny elektřiny i v okolních zemích, protože Němci musí elektrickou energii dovážet. Zejména to trápí obyvatele evropských zemí na severozápadu starého kontinentu. Také se musí ve větší míře spalovat fosilní zdroje – hlavně zemní plyn – v tepelných elektrárnách.
Situace se nezlepšila ani během prvních lednových týdnů. Za 28 dní v prvním měsíci roku se produkce elektřiny z větrných parků propadla meziročně o 16 procent, uvedla agentura Reuters.
Rozhádaná Unie. Část zemí chce otevřít ruské plynovody a ukončit válku na Ukrajině
Naopak se v Německu během bezvětrných epizod navyšuje podíl výroby elektřiny z uhelných bloků a paroplynových zdrojů. Už na konci roku 2024 ceny elektřiny na německém trhu prudce vzrostly kvůli rostoucím nákladům nejen pro produkci elektřiny, ale i vyšším nárokům na energetickou síť.
Ceny elektřiny se nyní pohybují na nejvyšší úrovni za posledních dvacet měsíců, dodal web Oilprice.com. Tento vývoj dále komplikuje ekonomické zotavení ve většině zemí západní Evropy, kromě Německa to platí i pro Francii, Nizozemsko, Španělsko a Itálii, kde musí firmy platit vyšší účty za elektrickou energii.
Vysoké ceny energií ale trápí i země ve střední a jihovýchodní Evropě, které se musí vyrovnávat i s ukončením dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Řecko už vyzvalo vedení EU, aby začalo rázně řešit vysoké ceny elektřiny a zemního plynu v celé unijní sedmadvacítce.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis napsal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby postupovala rychleji a začala řešit vysoké ceny energií. K zásahu Bruselu proti vysokým cenám vyzvaly i vlády Bulharska a Rumunska.