Miroslav Zámečník

Čas odpočtu naslibovaného

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník

hlavní analytik

Jsou vládní programové sliby, které zůstanou nenaplněny, a je to škoda. Pak jsou ovšem i takové, které naopak splněny budou, přičemž zemi by pomohlo, kdyby nikdy nebyly učiněny. V týdeníku Hrot najdete odpočet toho, co vláda chtěla udělat, co nestihne a co naopak bohužel asi stihne. Další článek se zaměřuje na to, jakou pomoc firmám na jaře slíbila a kolik z toho skutečně na firemní a živnostenské adresy dorazilo.

Mezi těmi nejbolestivějšími prázdnými kolonkami je důchodová reforma, což nás může vyjít draho, a mnohem dříve než v polovině příštího desetiletí. Evropská komise totiž v rámci boje proti následkům pandemie slíbila uvolnit postiženým zemím velký mimořádný balík peněz, z něhož mělo pro Česko kápnout v přepočtu asi 180 miliard korun v podobě „grantů", které nebudeme muset ani spolufinancovat, ani vracet.

Pokud je tedy dostaneme, protože nejde jen o sestavení Národního plánu obnovy, jejž Česko poslalo do Bruselu mezi prvními, přičemž předem je jasné, že se „střeva" budou asi nejednou překopávat. Jde o „detail", který vláda sice znala předem, ale úspěšně jej „vytěsnila": podmínkou čerpání bruselských miliard je uspokojivé plnění Country Specific Recommendations, tedy doporučení, co by Česko mělo dělat. Na prvním místě stojí právě důchodová reforma. Ouvej.

Jak vzpomenou starší ročníky, patřila konzerva lančmítu k nezbytné položce v českých spížích, přičemž zdaleka nejstravitelnější býval ten dovážený z Číny. Obliba lančmítu je sice dávno za zenitem, čínští vepři, vybíjení kvůli africkému moru, se přesto zaryli do českých peněženek, neboš meziročně podražilo nejoblíbenější maso, ale i výrobky z něj, včetně lančmítu.

Vůbec však nemůžou za to, že po dražilo i ovoce, od broskví až po jablka, a další potravinářské výrobky. V Hrotu věnujeme tomuto tématu zase po čase větší prostor, ono také co při zákazu vycházení po večerech dělat než vizitýrovat ledničku.

Po této důležité návštěvě si přečtěte, jak se zadlužují čeští miliardáři a že jim to jde od ruky. Dokud budou úrokové sazby tak nízké, jak je tomu v současnosti, a udrží na slušné úrovni provozní marže, bát se o ně nemusíte. Problém nastává, když se jedno nebo druhé prudce zhoupne, a co teprve když se hýbe obojí, a ještě k tomu špatným směrem. První zazděné konce tunelu už se rýsují. Všichni se držme.