Jiří Písařík patří mezi nejbohatší české byznysmeny, společně s manželkou Hanou ovládají největšího alternativního dodavatele energií v Česku.  Právní bitvu s Bártou dosud vyhrává.

foto Tomáš Novák týdeník HROT

Kdo se bojí Bujnocha

Podnikatel Tomáš Bárta a jeho společnosti EMTC a Lipa Learning skončily v konkurzu. Zůstaly po nich dluhy za stovky milionů a také jeden třeskutý právní spor, který získává nové obsazení.

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Je to bolestivá životní lekce. Tak popisuje Tomáš Bárta krach své podnikatelské skupiny EMTC a sesterské softwarové společnosti Lipa Learning. Připouští některá špatná obchodní rozhodnutí a hlavně sázku na špatné spojence.

„Samozřejmě je to extrémně náročné období, fyzicky i psychicky. Moc nejím, moc nespím. Říká se, že čas je lékař, v tomto případě zatím není moc dobrý,“ říká osmatřicetiletý podnikatel v kavárně nedaleko Karlova náměstí v centru Prahy. Jeho společnosti i on sám se od září nacházejí v konkurzu s dluhy v řádu vyšších stovek milionů. Jen v dluhopisech na vývoj vzdělávací aplikace Lipy uvízly stovky investorů s cennými papíry za více než 700 milionů korun.

Je na něm znát, že pod vlivem mimořádného stresu ztratil nějaké to kilo, o svou výmluvnost ale nepřišel. „Chci všem ukázat, že se nezbavuji odpovědnosti. Sám jsem předstoupil v létě 2019 před 900 investorů v Kongresovém centru, chodím na všechna jednání soudu. Nehodlám nikam utíkat. Vždy jsem jednal v dobré víře a věřím, že budoucí vývoj v konkurzu ukáže, že aktiva mají svou hodnotu. Je a vždy bylo mým cílem, aby z nich těžili oprávnění věřitelé,“ říká Bárta trochu tajemně.

Detaily ale šetří, jak sám říká, nechce rozdmýchávat další vášně. Teď se zaměřuje zejména na spolupráci s insolvenčním správcem Jaroslavem Brožem, který všechny konkurzy s ním spojené řeší. Je jich celkem osm.

Klíčové je, že prohlášením konkurzů Bárta definitivně ztratil vliv na dění v jednotlivých společnostech. Dnes tedy může dění spíše jen pasivně sledovat a chodit na soudy vysvětlovat. Otěže v bouřlivém případu přebírají jiné figury českého byznysu.

Správce u kormidla

Pro tuto chvíli ponechme stranou rozprodej Bártových firem v čele s ambiciózním IT projektem Lipa Learning, který správce chystá. Zdaleka nejzajímavějším pozůstatkem po jeho někdejší podnikatelské skupině je nárok, byť právně značně problematický, na desetinu společnosti Bohemia Energy manželů Písaříkových. Ta je největším alternativním obchodníkem s energiemi v Česku s ročním obratem přes 13 miliard a provozním ziskem před odpisy kolem 900 milionů.

Po důkladném nastudování sporu jsem usoudil, že je mojí povinností zapsat obchodní podíl do majetkové podstaty Tomáše Bárty. Samozřejmě konečné slovo bude mít soud,“ hodnotí situaci brněnský advokát a zkušený zvláštní insolvenční správce Jaroslav Brož.

rávě spor, který Bárta vede s manželi Jiřím a Hanou Písaříkovými bezmála sedm let, je důvodem, proč se o majetek jeho skupiny teď zajímá tolik dravců. „Pomocnou“ ruku mu v jisté fázi nabízeli třeba Pavol Krúpa, tehdy ještě se skupinou Arca v zádech, později třeba Tomáš Raška z Natlandu.

Ačkoliv otěže v případu formálně přebírá po Bártovi správce Brož, za ním se už šikují Bártovi největší věřitelé. Mezi nimi nakonec nedominuje ani Arca, ani Natland, ale společnosti ze sféry vlivu podnikatele Petra Bujnocha. Toho si Bárta našel jako spojence už na začátku svého tažení za podílem ve společnosti Bohemia Energy v roce 2013. Z milionových půjček, které Bujnoch Bártovi během let poskytoval, nakonec vznikly pohledávky za více než 700 milionů korun, přičemž většinu z toho tvoří smluvní pokuty a sankce. A jelikož byly uznány prakticky v plné výši, stal se z Bujnocha dominantní hybatel v případu Bártovy insolvence. A hlavní odstřelovač miliardářů Písaříkových.

Vymahač na scéně

Bujnoch je nenápadný pražský podnikatel s vizáží zápasníka MMA a velmi ostrými byznysovými lokty. To pod příslibem anonymity potvrzuje řada pražských byznysmenů. Bujnoch ovládá skupinu firem kolem Consulting One a Credit One, jejichž klíčovým oborem je vymáhání pohledávek. Pracuje například pro mobilní operátory, ale také třeba pro dodavatele energií a nebankovní poskytovatele půjček. Jeho stopy tak najdeme v mnoha insolvenčních kauzách v Česku v posledních 20 letech.

„Na trhu nemá moc přátel. Všichni vědí, že si s ním není radno zahrávat, je to silový typ podnikatele. Umí zastrašovat. Ale zároveň je to určitě schopný obchodník s šikovnými právníky a značným kapitálovým zázemím,“ hodnotí jej jeden významný český investor, který s ním přišel obchodně několikrát do styku, ale nechce se o něm bavit na jméno.

Redakce týdeníku Hrot se Bujnocha pokusila oslovit přímo, podnikatel však odmítl komentovat současné dění s tím, že medializaci svých obchodů ze zásady nevyhledává. Více se o něm nechce bavit ani Bárta, z náznaků je však patrné, že jejich vztahy dnes nejsou ideální. Svého času se s Bártou spojili jak Bujnoch, tak Slovák Pavol Krúpa. Společně mu měli pomáhat v boji o podíl ve firmě Bohemia Energy. Výsledkem byly třeba stížnosti k Energetickému regulačnímu úřadu, insolvenční návrh i masivní mediální kampaň. Byla to vyhrocená bitva, která z dnešního pohledu jen prohloubila propast mezi Bártou na jedné straně a vládci společnosti Bohemia Energy na straně druhé.

Písaříkovi však tehdejší run ustáli, zatímco spojenectví nájezdníků na druhé straně se rozpadlo. Krúpa se nakonec obrátil proti Bártovi a sám jej začal tlačit do insolvence, stejně tak se údajně vyostřily vztahy mezi Bujnochem a zakladatelem skupiny Arca.

„Vztahy s Petrem Bujnochem mám neutrální. Současné dění kolem Tomáše Bárty ale hodnotím kladně. Sám jsem dlouhodobě tlačil na jeho konkurz, který mohl být jediným logickým řešením,“ říká k tomu Krúpa, kterého v současnosti mnohem více zaměstnává dění v jeho mateřské skupině Arca Capital.

Také Arca vůči Bártovi přihlásila pohledávky za stovky milionů, na rozdíl od Bujnochových nároků soud ale většinu z nich neuznal.

Klid u Písaříkových

Majitele společnosti Bohemia Energy Jiřího a Hanu Písaříkovy zatím změna obsazení letitého sporu nechává v klidu. Alespoň navenek. Aktuálně se oba nacházejí ve Španělsku, kde strávili většinu léta, a do Prahy teď i s ohledem na virovou situaci příliš často nelétají. A ani dění kolem Tomáše Bárty na tom nic nezměnilo. Pro redakci Hrotu současnou situaci komentovat nechtěli.

Jejich obranu má už několik let na starost těžká váha mezi pražskými právníky, partner kanceláře Badokh a specialista na obchodní spory i insolvence Petr Kuhn. Ostatně i Bárta a jeho lidé uznávají, že jde o extrémně těžkého soupeře. Ani Kuhn se však nechtěl pouštět do veřejného hodnocení nového rozložení sil.

Dlouholetý partner White & Case a spoluautor řady právních norem v Česku Petr Kuhn, stejně jako jeho klienti Písaříkovi vždy sebevědomě tvrdili, že Bártovy právní nároky jsou nereálné, a hrozbu případné prohry nepřipouštěli. A rozhodnutí soudů jim několikrát dalo za pravdu. Aktuálně platí například březnový rozsudek Městského soudu v Praze, který Písaříkům vyhověl. Nicméně právní bitva, která se vede po několika liniích, trvá už sedm let a žádná ze stran nemá blízko ke konečnému vítězství.

Připomeňme, že Tomáš Bárta byl svého času důležitým Písaříkovým obchodním partnerem. Jeho obchodní síť EMTC patřila k nejvýkonnějším prodejním kanálům tehdy vznikající společnosti Bohemia Energy. V letech 2008 až 2013 Bárta dodal Písaříkovým podle svých slov stovky tisíc zákazníků. A právě v tom tkví jádro sporu. Podle jedné ze smluv mezi Bártou a Písaříkovými měl za dodání určitého počtu smluv získat desetinu společnosti.

Existenci podobné úmluvy majitelé firmy Bohemia Energy přímo nerozporují, ale zpochybňují splnění cílů, za které měl Bártovi podíl připadnout. A zde nastupují složité právní výklady jejich úmluvy o tom, o jaké přesně mělo jít – zda se tím myslí jednotlivé smlouvy, počty odběrných míst a podobně.

Důležitým okamžikem je rok 2015, kdy Hana Písaříková Bártovi podíl skutečně převedla, ačkoliv manželé nadále trvali na tom, že zmíněné cíle Bárta nesplnil. Následně Písaříkovi navýšili základní jmění firmy a Bártu z vlastnické struktury vytlačili. I proti tomu se Bárta brání u soudu.

Později advokát Kuhn zpochybnil samotnou smlouvu o převodu obchodního podílu. V žalobě Jiřího Písaříka, která paradoxně míří i na jeho ženu Hanu, poukazuje na to, že Hana Písaříková převedla Bártovi podíl pod nátlakem a hlavně bez jeho souhlasu. Jelikož šlo podle žaloby o operaci se společným jměním manželů, k převodu ho potřebovala.

Dohoda za miliardu?

Právě s tímto argumentem Písaříkovi opakovaně uspěli u městského soudu. Bárta se odvolal a vrchní soud mu loni dal částečně za pravdu a vrátil věc k přepracování zpět městskému soudu. Ten však letos v březnu opět vyslyšel argumenty Jiřího Písaříka a jeho advokátů. Ani to kolotoč nezastavilo. Tomáš Bárta se opět odvolal k vrchnímu soudu. Odvolání proti rozsudku podal i insolvenční správce jako vedlejší účastník. Nyní všichni netrpělivě očekávají rozhodnutí vrchního soudu. Právě on může určit další vývoj kauzy.

Je pravděpodobné, že se spor potáhne ještě mnoho let. V tom měli vždy výhodu právě Písaříkovi, kteří nebyli v časové ani ekonomické tísni. Připomeňme, že patří mezi nejzámožnější české rodiny. Naproti tomu Bárta na velkou právní bitvu neměl zdroje, navíc ho paralelně finančně vytěžoval nákladově přebujelý projekt Lipy. Obojí mu nakonec zlomilo vaz. A paradoxně zavařilo Písaříkovým.

„Písaříkovi Bártu uštvali. Ale správce má času dost, jeho pozice je po formální stránce silnější. Stejně tak Bujnoch nebude mít problém s dlouholetou právní válkou, nelimitují ho ani peníze a lidské kapacity,“ míní dobře informovaný finančník z trhu, který zúčastněné figury dobře zná.

Písaříkovy navíc omezuje stále platné předběžné opatření, které jim brání firmu prodat, nebo do ní naopak něco velkého přikoupit. I proto poslední velké energetické akvizice nerealizovali přes firmu Bohemia Energy, ale přes společnost Europe Easy Energy, která stojí mimo mateřskou firmu.

Teď půjde jen o to, kdo se nakonec nechá „vycukat“. Snahy se dohodnout tu už v minulosti byly, ale každým dalším nepřátelským krokem se manévrovací prostor snižoval. Bárta během let rozpoutal za pomoci svých tvrdých spojenců takovou válku, že Písaříkovi budou jen těžko hledat motivaci se dohodnout. Navíc jsou jejich elitní právníci přesvědčení, že není pro ústupky důvod.

Je otázka, s jakou dohodou by se spokojil insolvenční správce Jaroslav Brož. Petr Bujnoch a jeho lidé si údajně cení podíl ve společnosti Bohemia Energy na 1,2 miliardy korun. O podobné sumě mluvil dříve také Bárta. Ten svého času údajně odmítl smír za čtvrt miliardy a na stole byla podle některých zdrojů i suma kolem 600 milionů. Písařík ale vždy veřejně odmítal, že by se někdy o podobných sumách jednalo. Automobilový nadšenec a triatlonista vždy prohlašoval, že s nájezdníky se nevyjednává. Vydrží mu to?