Bill Gates varuje před budoucností

Přestože budoucnost není vždy růžová, Gates věří, že strach může být hnacím motorem změn.

Hrot24, Midjourney

Hrozby a příležitosti budoucnosti

„Jaderná válka mě děsila, větší obavy mám ale z umělé inteligence,“ varuje Bill Gates

Bill Gates, zakladatel Microsoftu a dlouholetý filantrop, nahlíží do budoucnosti. V rozhovoru s Patrickem Collisonem, s ředitelem technologické firmy Stripes, otevřeně pojmenoval největší hrozby, kterým podle něj dnešní i budoucí generace čelí.

ptk

„Když jsem byl mladý, nejvíc mě děsila jaderná válka. Dnes bych k tomu ale přidal další tři zásadní rizika: klimatickou změnu, bioterorismus a pandemii, a také nutnost udržet kontrolu nad umělou inteligencí,“ říká Gates v interview.

Dalším znepokojivým trendem je podle něj rostoucí společenská polarizace. „Mladá generace by měla tyto problémy brát vážně,“ upozorňuje Gates s tím, že rozdělená společnost obtížněji hledá společná řešení.

Na druhé straně však věří, že lidstvo má nejen před sebou obrovské výzvy, ale i příležitosti. Jednou z nich je umělá inteligence, která by mohla pomoci překonat to, co označuje jako "nedostatek inteligence". „Chybí nám dostatek lékařských specialistů, učitelů matematiky pro znevýhodněné oblasti a expertů schopných efektivně reagovat na nejpalčivější problémy současnosti. Dnes musíme tyto omezené zdroje rozdělovat pomocí tržních mechanismů. AI však může tuto nerovnováhu změnit – v podstatě zpřístupní inteligenci zdarma,“ vysvětluje Gates.

Optimismus a inovace jako cesta vpřed

Navzdory rizikům zůstává optimistou. Věří, že pokud se společnost dokáže vypořádat s klíčovými problémy, čeká ji znatelně lepší budoucnost. „Pokud najdeme řešení těchto zásadních výzev, posuneme se do éry, kdy budeme schopni léčit Alzheimerovu chorobu, obezitu, HIV a eliminovat nemoci jako dětská obrna, spalničky nebo malárie. Tempo inovací je dnes rychlejší než kdy dříve,“ konstatuje Gates.

Ačkoliv budoucnost nevypadá vždy růžově, Gates věří, že strach nemusí být paralyzující, ale naopak může sloužit jako hnací motor změn. „Mladí lidé mají schopnost mobilizovat se, a i když někdy mohou určité hrozby zveličovat, dokážou tím motivovat společnost k akci. Důležité je, abychom neztratili vůli ovlivňovat, kam naše civilizace směřuje,“ uzavírá Gates.