USA rozšiřují sankce na čínské firmy. Chtějí donutit Peking, aby nepomáhal Kremlu
Bílý dům se snaží zesílit tlak na Peking, aby nepomáhal ruské válečné mašinerii. Nově uvalil sankce na desítky subjektů se sídlem v Číně.
redaktor
Spojené státy po řadě varování přistoupily k uvalení sankcí na čínské subjekty kvůli jejich podpoře Rusku. Chtějí tím omezit obcházení protiruských sankcí. „Ministerstvo financí neustále varovalo, že čínské společnosti budou čelit vážným důsledkům za poskytování materiální podpory ruské válce,“ oznámila americká ministryně financí Janet Yellenová.
Jedná se hlavně o zboží dvojího užití, které čínské firmy vyvážejí do Ruska. Čínská ambasáda ve Washingtonu se ale brání tvrzením, že Rusku ve zbrojení nepomáhá a žádné zákony ani pravidla Světové obchodní organizace neporušuje. „Čínská strana se rozhodně staví proti nezákonným a jednostranným sankcím Spojených států,“ řekl čínský mluvčí velvyslanectví Liou Pcheng-jü.
Americké ministerstvo financí rozšířilo sankce i na dalších šest desítek subjektů v Ázerbájdžánu, Belgii, Číně, Turecku, Spojených arabských emirátech a na Slovensku, které mají dodávat technologie do Ruska, jež využívá pro výrobu zbraní, zejména pro výrobu dronů.
„Čína je předním dodavatelem důležitých komponentů pro ruskou obrannou průmyslovou základnu a Rusko je využívá pro válku na Ukrajině,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.
Americká strana se snaží rovněž zasáhnout firmy, které se podílejí na výrobě střelného prachu a dalších druhů výbušnin, které čínské firmy vyvážejí do Ruska. Další oblastí nových amerických sankcí je ruský sektor výroby a vývozu zkapalněného zemního plynu LNG.
Sankce už donutily ruskou plynárenskou firmu Novatek pozastavit projekt výstavby terminálu Arctic LNG 2, protože má nedostatek tankerů pro přepravu paliva. Rusko přitom vyhlásilo cíl do roku 2030 ovládat pětinu světové produkce LNG. V současnosti je čtvrtým největším producentem zkapalněného plynu a ročně exportuje 32,6 milionů tun této energetické suroviny, napsala agentura Reuters.
Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že rozšiřuje sankce také na dceřiné firmy ruské společnosti Rosatom a dvanáct subjektů skupiny Sibanthracite Group, jež je největším ruským producentem vysoce kvalitního uhlí pro hutní výrobu.
Dále rozšířilo sankční seznam o osoby, které měly být zapojeny do úmrtí kritika Kremlu Alexeje Navalného, jenž zemřel v únoru v trestanecké kolonii v arktické oblasti. Ruské úřady nicméně odmítají odpovědnost za smrt prominentního politického vězně.